Plánujete dovolenou na Krétě? Máte skvělý vkus! Na tomto řeckém ostrově je spousta míst, která rozhodně stojí za návštěvu. A co takhle příjemný romantický výlet spojený s plavbou lodí a koupáním na téměř prázdné pláži? Zeptejte se na detaily svého delegáta a poté vyrazte na nádherný ostrůvek Chrissi, který leží jen 15 km (cca 50 minut) od města Ierapetra.

Nenechte se zmást – používají se i názvy Chrysi, Chrisi („zlatý“) a Gaidouronisi („oslí ostrov“). Každopádně je neobydlený a jen 700 metrů od něj – směrem na východ – se nalézá miniaturní ostrůvek Mikronisi, kde hnízdí stovky racků.

loď míří na ostrov Chrisi

Místy připomíná spíše Karibik

Co všechno na ostrově Chrissi (mapa) s rozlohou 10 kilometrů čtverečních najdete? Především řadu písčitých pláží. Některé jsou liduprázdné, na jiných se koupe a opaluje maximálně několik desítek výletníků. Na severním pobřeží nechybí ani nudistická pláž. Každopádně si nezapomeňte přivézt vlastní osušku…

Třetinu území pokrývá cedrový les, jeden z posledních svého druhu v celé Evropě. Není tedy divu, že Chrissi patří k chráněným přírodním rezervacím Řecka. Je to malý pozemský ráj, na jehož návštěvu budete dlouho a rádi vzpomínat. Přestože se rozprostírá ve Středozemním – respektive Libyjském – moři, oslní takřka exotickou krásou.

ostrůvek Chrissi

Supermarkety, bary nebo dokonce diskotéky zde nenajdete. V severozápadní části ostrova stojí pouze kostelík sv. Mikuláše, patrně ze 13. století. Kromě toho tady spatříte zbytky starého přístaviště, několik ruin z minojského období, maják a římský hřbitov. Horolezci si moc neužijí – nejvyšší „vrchol“ Kefala má pouhých 31 metrů. Zato milovníci šnorchlování a potápěči si přijdou na své. Voda je křišťálově čistá, moře mělké…

řecký ostrov Chrissi neboli Chrysi

Prastaré zkameněliny se z Chrissi odvážet nesmějí

Vzhledem k tomu, že na ostrově Chrissi není zdroj pitné vody, je vhodné přivézt si z Kréty vlastní zásobu tekutin. Podobná situace je s jídlem, i když na některých plážích lze využít bary s kompletním občerstvením. Nejznámějšími pobřežními lokalitami jsou Belegrina Beach na severovýchodě, Agios Nikolaos Beach na severozápadě a Vougiou Mati Beach (s tavernou) na jihovýchodě.

Jelikož ne každý jedinec se k přírodě chová ohleduplně, panují na ostrově Chrissi přísná pravidla. Nesmí se tu chodit mimo vyznačené stezky a pláže, pohazovat odpadky, rozdělávat oheň ani kouřit. Stejně tak zde nestrávíte noc. A navíc si odsud nesmíte odvézt jedinou zkamenělinu (je jich tu 54 druhů!), mušli nebo kámen. Vše je přísně hlídáno a před nástupem na loď je občas kontrolován obsah kapes i batohů.

pláž na ostrově Chrissi