Milujete uzeniny? V tom případě se budete cítit jako ryba ve vodě v malém německém hotelu s názvem Bratwursthotel. Stojí v městečku Rittersbach, jeho součástí je sedm pokojů a dvě konferenční místnosti. A co je podstatné – na každém kroku narazíte na klobásy!

Ty jsou nejen na jídelníčku, ale také na tapetách, mýdlech i polštářích. Důvod je nasnadě. Tento první a jediný klobásový hotel na světě – s podnázvem Metzgerei Böbel BB&BB – vede známý uzenář Claus Böbel, jehož rodina vyrábí a prodává klobásy v této části Německa již od 19. století.

Claus Böbel

Uzeniny „číhají“ také v koupelně

Bratwursthotel (mapa) byl otevřen v září roku 2018 a od té doby přitahuje hosty z celé Evropy i dalších světadílů. Spatříte v něm například věšák v podobě řeznických nožů, velká prasata na dveřích toalet i mýdla v podobě klobásy. Vnitřní dekorace hotelu je zkrátka velmi bohatá.

„Klobásy nás Němce proslavily stejně jako pivo. Pokud je to to, co turisté vyhledávají, proč bychom jim to nenabídli?“ říká Claus Böbel. Kamenný dům se zelenými okenicemi je situován cca 40 minut jízdy od bavorského Norimberku. A mimochodem – židovským či muslimským hostům, kteří nejedí vepřové, poskytuje hoteliér klobásy z hovězího masa.

Bratwursthotel

Bratwursthotel je především reklamním tahákem

A proč vlastně Bratwursthotel vznikl? Claus Böbel hodlá udržet při životě místní řeznictví a uzenářství, symbolickou instituci tvořící součást Mittelstandu. Tedy sítě malých a středních podniků, které stály za slávou německé ekonomiky. Bohužel – tradice velkých rodinných hostin a klobásek grilovaných na zahradě se pomalu vytrácí. Němci mění své stravovací návyky…

Dalším problémem jsou nízké ceny ve velkoobchodech. Ty se podepisují na likvidaci provinčních obchůdků v celém Německu. A navíc – v důsledku opakovaných potravinových skandálů u našich sousedů klesla spotřeba masa, od roku 1991 o osm procent. Například v roce 2017 bylo uzavřeno 1100 obchodů. Uzenáři často nenalézají nástupce, když chtějí odejít do penze, anebo je „rozdrtí“ supermarkety.

„Chci dokázat, že malé podniky jako ten můj mohou přežít, když mají inteligentní nápady. Mám rád život na venkově. Nechci odsud odejít, ale naopak hodlám do Rittersbachu přilákat zákazníky,“ tvrdí Böbel, který svoje masné delikatesy rozváží zelenou dodávkou přímo do domu. Do projektu Bratwursthotel očividně vkládá velké naděje…

pokoj v Bratwursthotelu