Italské Bibione bylo jedním z prvních letovisek, které Češi – po otevření hranic hladoví po cestování – objevili. Zásluhu na tom měla poměrně krátká vzdálenost (cca 700 km) a příznivé ceny ubytování. Jak bylo v devadesátých letech zvykem, našinci odjížděli na dovolenou se zavazadly napěchovanými řízky, konzervami a salámy.

Kvůli tomu se Bibione (mapa) u nás přezdívalo „paštikové“ letovisko. Náročnější klienti do něj kvůli tomu nejezdili, částečně proto, že se styděli za své krajany. To se už ale dávno změnilo.

italské letovisko

Sportovci si užijí ve vodě i na souši

Toto populární středisko v Itálii začalo neustále zkvalitňovat své služby, budovat novou infrastrukturu. Přibylo značkových butiků, barů, restaurací s italskou i mezinárodní kuchyní. Otevřely se diskotéky, pozornost se věnovala rovněž sportovnímu vyžití.

Vznikla hřiště na fotbal, volejbal, basketbal, minigolf. Provozuje se tu windsurfing. Otevřely se půjčovny kol, zde ideální cestovní prostředek, dětské atrakce v podobě houpaček, prolézaček. A pochopitelně nechybějí vodní sporty – od šlapadel přes jízdu na motorových člunech až po parasailing.

vodní sporty v Bibione

Tyto investice se logicky promítly do cen ubytování, přestaly být pro nemovitou klientelu zajímavé. Do Bibione začali mnohem víc jezdit lépe situovaní turisté, kteří ocenili zvýšený komfort. Lůžková kapacita je v řádu desítek tisíc, takže se těžko stane to, že by nesehnali nocleh.

pláž v Bibione v noci

Dětem se zavděčí nejen Aquasplash

Bibione nabízí i další atrakce – tradiční velké trhy konané každé úterý, návštěvu celosezónně otevřeného lunaparku. Dále vodní park Aquasplash s množstvím toboganů, klouzaček, atrakcí a dětský pohádkový svět Gulliverlandia s představením cvičených lachtanů. Večer se lze procházet podél pláže na atraktivní kolonádě.

pobřežní cesta

Ve svém živlu jsou příznivci kolečkových bruslí. Je tu bezpočet kilometrů dokonale upravených tras táhnoucích se podél lagun, vnitrozemí i moře až do sousedního Lignana. A s takřka nulovým převýšením. Romanticky založené jedince budou zase lákat procházky k nedalekému majáku či slunění se v okrajových a téměř liduprázdných částech Bibione.

maják v Bibione

To ovšem není jen sezónní destinací. Jsou tu celoročně otevřené a velmi vyhledávané termální lázně. Nabízejí řadu ozdravných kúr, např. bahenní a vodní terapie, či inhalační léčbu dýchacích cest. Za nimi se sem jezdí ještě před začátkem sezóny, už tak od března. V tu dobu jsou také ceny trochu o něčem jiném.

Na plážích v Bibione si už nezakouříte

Další výhodou Bibione je poloha, vhodná k výletům za poznáním. Lze se vypravit do Benátek (pozor – vstup do města je nově zpoplatněn), Terstu, Padovy či Verony, slavné díky dramatu Romeo a Julie. Atraktivní jsou výlety lodí po lagunách. Introverty nadchne okolní příroda a písečné duny…

písečné duny v Bibione

Pokud jde o koupání, moře je čisté, většinou klidné, vlnobití očekávat nelze. I proto sem hodně jezdí rodiny s dětmi. Hlavní pláž je hodně dlouhá (11 km), místy široká až 400 m. Každodenně udržovaná, k dispozici jsou pochopitelně sprchy a WC, kiosky s občerstvením. Vstup do vody je pozvolný. Některé úseky jsou veřejné, jiné soukromé. Za poplatek tam nabízejí obvyklý plážový servis.

pláž v Bibione

Mnohé pláže v Bibione se pyšní i prestižní Modrou vlajkou. Město je také členem Nadace pro ekologickou výchovu. O tom, že to myslí opravdu vážně, svědčí i skutečnost, že od letošního roku se na zdejších plážích nesmí kouřit

promenáda v Bibione