Chcete se v létě vydat k moři? Trváte na Evropě, nemáte v plánu jet autem či autobusem a nehodláte utrácet moc peněz za jídlo a pití? Zkuste Bulharsko! Máte na výběr – letět můžete do Burgasu nebo do Varny. Zvolíte-li druhou variantu, nabízí se například letovisko Sv. Konstantin a Helena. Čím je zajímavé a proč strávit letní dovolenou právě tady?

Jedním z důvodů je krátká vzdálenost (18 km) od letiště Varna, jízda autobusem nebo autem z něj trvá přibližně půl hodiny. A let z Prahy zabere pouhé dvě hodiny, tudíž se k moři dostanete velmi rychle. Tedy alespoň v porovnání s řadou ostatních destinací.

Název Družba se už dávno nepoužívá

Sv. Konstantin a Helena (mapa) je nejstarší bulharské letovisko. Vzniklo v roce 1946, takže bylo známé už v dobách socialismu. Původně se jmenovalo Družba a bývalo zde sanatorium pro pacienty s tuberkulózou. V současnosti tady najdete především velké hotelové komplexy, ale samozřejmě i několik menších. Středisko je vyhledávané nejčastěji rodinami s dětmi.

hotel Azalia

Úroveň služeb v Bulharsku se rok od roku pozvolna zlepšuje. Na druhou stranu si tato destinace zachovává svoji původní tvář, a právě proto se sem řada lidí ráda vrací. Výhodou jsou i nízké ceny v obchodech a většině restaurací. Jednotlivci a páry nezřídka vyhledávají ubytování bez stravy, se snídaní nebo polopenzí, aby mohli vyrážet na výlety či na vzdálenější pláže.

Praktický režim all inclusive ocení hlavně již zmíněné rodiny s dětmi, jež si bohatě vystačí s přilehlou písčitou pláží s pozvolným vstupem do moře, hotelovými bazény, hřišti včetně dětského a procházkami do městečka. Mezi nejznámější hotely v letovisku Sv. Konstantin a Helena patří Sirius Beach, Estreya Palace, Koral, Azali, Astor Garden a další. Jejich seznam včetně fotografií a cen naleznete ZDE. Častokrát nechybí ani wellness a fitness, případně balneologické centrum.

hotel Estreya Palace

Sv. Konstantin a Helena zaujme i sirným pramenem

V samotném městečku Sv. Konstantin a Helena se tak trochu zastavil čas. Přesto je jeho centrum – převážně večer – plné života. Levně se tu najíte a napojíte, pivo stojí zhruba stejně jako u nás. Objevíte tu mnoho stánků, obchůdků, restaurací, kolotočů, občas projede dětský vláček. Na své si přijdou milovníci zmrzliny, je vynikající! Cenově výhodné jsou i suvenýry – většina dam ocení kosmetiku z proslulé bulharské růže, ale také šaty, koření či výtečné víno.

Letovisko Sv. Konstantin a Helena nese název podle ortodoxního kláštera ze 16. století. Stojí v centru, avšak ti méně pozorní ho někdy přejdou bez povšimnutí. Tak trochu totiž splývá s okolními stavbami. Je menší, ale zato architektonicky přitažlivý. Další zdejší atrakcí je sirný pramen, který má 46 °C. Kousek od hlavní pláže Sahara vytéká z roury přímo do přírodního bazénku.

klášter v městečku Sv. Konstantin a Helena

Zlaté Písky leží nedaleko odsud

Největším lákadlem je samozřejmě Černé moře, které je i v této části Bulharska čisté a průzračné. Vyskytují se zde medúzy, ale nejsou žahavé. Na bezpečnost na pláži dohlížejí plavčíci, k problémům však obvykle nedochází. Za poplatek si lze zapůjčit vodní skútr nebo šlapadlo. Někdo se raději nechá táhnout za člunem na vodních lyžích nebo se posadí na nafukovací banán.

hotel Sirius Beach

A kam odsud vyrazit na výlet? Zejména mladí lidé zamíří na jihozápad, do 10 km vzdáleného města Varna, kde to žije ve dne v noci. Anebo směrem na sever do populárního letoviska Zlaté Písky (7 km). Kousek od něj se uprostřed přírody ukrývá skalní klášter Aladzha (mapa). Další zajímavostí a unikátem je Kamenný les (Pobiti Kamani), rozprostírající se 29 km (mapa) od letoviska Sv. Konstantin a Helena.