Na ostrůvku Fernando de Noronha, který leží cca 350 km od brazilské pevniny, se rozprostírá Nejlepší pláž světa pro rok 2019. Jmenuje se Baia do Sancho a charakterizuje ji zlatavý písek, tyrkysové moře a džungle všude kolem. V rámci výročních cen populárního cestovatelského portálu TripAdvisor skončila v příslušné kategorii na prvním místě, zatímco loni byla druhá.

1/ Baia do Sancho, Fernando de Noronha

Tyrkysově modrá voda přecházející do zelených tónů v kombinaci s běloskvoucím pískem a okolí obklopené divokou faunou a flórou – to je zátoka a pláž Baia do Sancho (mapa) v srdci ostrůvku Fernando de Noronha. Jedinečný dojem umocňují majestátní skaliska. Úžasné je i to, že při východu slunce připlouvají k Baia do Sancho delfíni. Aby toho nebylo málo, ostrov Fernando de Noronha poblíž Brazílie, pod kterou oficiálně spadá, je domovem mnoha endemitů. V roce 2001 byla jeho část prohlášena za národní park pod záštitou organizace UNESCO.

Baia do Sancho na ostrově Fernando de Noronha

2/ Varadero Beach, Kuba

Na druhém místě skončila Varedero Beach, jež byla v roce 2018 třetí. Tato 16 km dlouhá bělostná pláž patří k chloubám nejvyhlášenějšího a nejrozsáhlejšího kubánského letoviska Varadero (mapa). To se nalézá cca 140 km východně od Havany, tedy zhruba dvě hodiny jízdy autem. Táhne se u severního pobřeží Kuby v provincii Matanzas po uzoučkém poloostrově Hicacos, uzavírajícím záliv Bahía de Cárdenas. Díky jemnému písku, mírnému sklonu do azurového Atlantiku a dostatku místa je doslova posvícením pro všechny milovníky opalování, koupání a vodních radovánek. Podél ní stojí přes 50 hotelů a velkých turistických komplexů.

Varadero Beach

3/ Eagle Beach, Aruba

Menší ostrov Aruba s rovinatým terénem leží přibližně 24 km od Venezuely, administrativně spadá pod Nizozemské království. Podle názoru psychologů zdejší prostředí působí léčivě na psychické poruchy. Má však blahodárný vliv na celý organismus, možná tu „úřaduje“ nějaké záhadné fluidum. Každý, kdo odsud odjíždí, totiž tvrdí, že si tady „nabil baterky“ na maximum. Jsou tu navíc krásná golfová hřiště či obří vodní park Morgans Island, největší v Latinské Americe. Nalézá se zde i Eagle Beach (mapa), která se podle serveru TripAdvisor stala třetí nejlepší pláží roku 2019. Cestovatelé oceňují zejména její odlehlost a poklid.

Eagle Beach

4/ La Concha Beach, Španělsko

Loni šestá, v roce 2019 čtvrtá! Řeč je o La Concha Beach ve španělském městě San Sebastián (Donostia-San Sebastián). To leží na pobřeží Atlantiku, konkrétně v Baskicku, necelých 20 km od francouzské hranice. La Concha Beach (mapa) je nejproslulejší městskou pláží ve Španělsku. Je 1350 m dlouhá a v průměru 40 m široká. Lemuje ji pobřežní promenáda s rezidencemi a podniky. Jsou zde dvě plovárny – La Perla a Casa Real de Baños. Například z města Bilbao se sem autem dostanete za hodinu a čtvrt.

La Concha Beach

5/ Grace Bay, Turks and Caicos

V roce 2018 byla na prvním místě, o rok později „spadla“ na pátou příčku. Ale i tak je to obrovský úspěch – nádherných a klidných pláží je na světě spousta! Grace Bay je součástí karibského souostroví Turks a Caicos, zámořského území Velké Británie. To se skládá ze dvou skupin tropických ostrovů, leží jihovýchodně od Bahamských ostrovů. Nejlidnatějším ostrovem je Providenciales, v jehož východní části se Grace Bay (mapa) nalézá. Pokrývá ji pudrově bílý a jemný písek. Cestovatelé se shodují na tom, že pláž působí velmi klidně, nikdy není přelidněná a doslova svádí k procházkám při západu slunce. A díky kilometrům korálových útesů, jež jsou snadno dostupné, je potápění a šnorchlování v těchto končinách pohodlné a zároveň úžasné.

Grace Bay Beach

7/ Spiaggia dei Conigli, Lampedusa

Na šestém místě skončila Clearwater Beach (mapa) na Floridě, na sedmém se umístila evropská pláž Spiaggia dei Conigli (mapa). Nalézá se na italském ostrově Lampedusa a je největším zdejším turistickým tahákem. Anglicky se jí říká Rabbit Beach, kdysi tu totiž houfně pobíhali králíci. V roce 2013 ji TripAdvisor vyhlásil za nejlepší pláž na světě! Rozprostírá se na jižním pobřeží Lampedusy a je dlouhá přibližně 200 metrů… A jen pro zajímavost – proslulá pláž Balos na řeckém ostrově Kréta se v roce 2019 vyšplhala na 15. místo, nedaleká pláž Elafonisi (mapa) je dvacátá první!

Spiaggia dei Conigli na ostrově Lampedusa