Láká vás dovolená v Maroku? Ať už se vydáte do letoviska Agadir na pobřeží Atlantského oceánu, anebo naopak zvolíte třeba Velký okruh Marokem, opakovaně se setkáte s pojmem tažín. O co jde? O severoafrický pokrm a zároveň o keramickou nádobu, v níž se toto jídlo připravuje. Seženete ji v každé tržnici, můžete si ji přivézt domů jako suvenýr.

Hliněná nádoba má špičaté víko, jež zajišťuje optimální cirkulaci páry. Je glazovaná, k mání ve všech možných barvách, častokrát zdobena dekorativními motivy. Dokonce si můžete vybrat velikost, která vám vyhovuje. Rozměry nejsou – stejně jako barva – pevně dány. Teď se však pojďme soustředit na to, co se ukrývá v jejích útrobách, když si v marocké restauraci objednáte místní specialitu tajine neboli tagine (česky tažín).

nádoba tažín a talíře

Africký pokrm se připravuje dušením

Maroku se téměř vždy jedná o kombinaci masa (kuřecího, hovězího, jehněčího, skopového, velbloudího či rybího) a zeleniny za použití speciálního koření Ras el Hanout. To je směsí několika druhů koření (kardamomu, skořice, hřebíčku, římského kmínu, kurkumy aj.). Někdy uvnitř nádoby najdete i ovoce či olivy. Z toho vyplývá, že neexistuje striktní recept na tažín. Lze tedy do jisté míry postupovat ve stylu „co dům dá“.

Jednotný je každopádně způsob přípravy. Tím je dušení, tedy pomalé ohřívání nádoby nad dřevěným uhlím v přenosných vařičích, vyrobených taktéž z jílu. Zkušení kuchaři záměrně vybírají větší kusy dřevěného uhlí, které vydrží dlouho hořet. Mezi dnem nádoby a žhavými uhlíky ve vařiči je vždy dostatečný prostor, chránící nádobu tažín před přehřátím a možným prasknutím.

Tažín vám nabídnou nejen v Maroku, kde se obvykle podává s berberskou whisky, ale také například v Tunisku. Tam jde spíše o omeletu či vaječnou nádivku s masem, sýrem, bylinkami nebo těstovinami. Obdobu tajine, známou jako tavvas, má kyperská kuchyně.

tažín neboli tajine

Recept na kuřecí tažín s cibulí a rozinkami

Chcete si tažín uvařit doma ve stejnojmenné nádobě, kterou si přivezete z dovolené v Maroku, Tunisku či Egyptě? V tom případě pro vás máme jednoduchý recept! K přípravě marocké speciality tažín, respektive její české verze, budete potřebovat kuřecí stehna nebo čtvrtky, 2 stroužky česneku, 3 cibule, hrst rozinek, 2 lžíce oleje, sůl, ½ lžičky pepře, ½ lžičky mleté papriky, ½ lžičky skořice, lžičku mletého zázvoru a ½ hrnku vody. Lze použít i trochu šafránu a kurkumy.

Postup:

Na dno nádoby rozložíme nasekaný česnek. Na něj poklademe na měsíčky nakrájenou cibuli (1 ks). Postupně posypeme kořením a nahoru rozmístíme kousky kuřete.

V hrnku propláchneme vodou hrst rozinek, poté scedíme. Rozinkami posypeme kuře.

Na měsíčky nakrájíme i zbylé dvě cibule a nasypeme na kuře. To vše pak pokapeme olejem. Následně polejeme vodou. Přikryjeme pokličkou a pomalu vaříme.

Po necelých 30 minutách polejeme maso sosem a pak ho otočíme. Vrátíme pokličku na své místo a vaříme, dokud kuře patřičně nezměkne.

Podáváme s kuskusem či rýží.

Přejeme dobrou chuť!

marocký tažín