Basilej leží na hranici tří států – Švýcarska (kam spadá od roku 1501), Francie a Německa. Kupodivu se o ni nevedly žádné velké boje, jak bývá zvykem u pohraničních měst, takže se stále může chlubit zachovalými památkami lákajícími turisty.

Dominantou je velké tržní náměstí s bohatě zdobenou červenou pískovcovou radnicí a pozdně románsko-gotickou katedrálou a staré město, plné malých uliček i obchodů se vším možným. Stojí určitě za zmínku, že Basilej (mapa) je nejstarší švýcarské univerzitní město.

radnice ve městě Basilej

Milovníci umění i sladkostí si přijdou na své

Málokdo při procházce vynechá proslulou cukrárnu Läckerli Huus, která nabízí tradiční basilejský medový dort a jiné sladké speciality. Další zvláštností města Basilej jsou muzea, je jich tu čtyřicet, nejvíce láká to věnované umění, ale i etnografické s historií různých kultur.

Příznivci antiky nevynechají 14 km vzdálenou lokalitu Augusta Raurica z římských dob (mapa). Nachází se tu mnohé typické stavby té doby – divadlo, hlavní fórum, amfiteátr (z toho už moc nezbylo) a nezbytný akvadukt. Byla nalezena i taverna, pekařství, jde o jedno z nejzachovalejších měst vůbec.

amfiteátr v lokalitě Augusta Raurica

Výjimečné je tím, že je stále na původních základech. Nebylo ničím přestavěno, jak to bylo dřív běžné. Zatím nejcennější exponáty jsou vystaveny v muzeu, ale časem jich zcela jistě přibude. Podle archeologů nebylo ještě přes osmdesát procent místa vykopáno!

Augusta Raurica

Rozkvetlé třešně nadchnou romantiky

Kontrast k historickým budovám tvoří ty moderní, z dílny renomovaných architektů, jako jsou Herzog & de Meuron, Mario Botta, Diener & Diener a Richard Meyer. Basilej je i domovem symfonického a komorního orchestru či hudebního divadla s mezinárodními inscenacemi.

Basel Minster

Typická je zeleň – stromy a keře na břehu Rýna doslova lákají k romantickým procházkám. Je tu navíc botanická zahrada, několik krásných parků a ZOO. Na jaře uchvátí návštěvníky především pohled na kvetoucí třešně, je jich tu snad jako v Japonsku pěstovaných sakur.

Jestliže rádi jezdíte tramvají, která je navíc čistá a nepřeplněná, budete spokojeni. V Basileji je k dispozici hodně linek, některé zajíždějí i do okolních lokalit. Linka č. 8 končí dokonce až v německém městě Weil am Rhein.

most Mittlere ve městě Basilej

Basilej je nejvíce zábavná v zimě

Specialitou, za níž se do města Basilej sjíždějí hosté z celého světa, je každoroční karneval Fasnacht. Zahajuje se tak, že se ve čtyři ráno rozsvítí všechna světla a do ulic vyjdou barevné a okázalé průvody. Začíná vždy v pondělí po popeleční středě a trvá tři dny.

karneval Fasnacht

Švýcaři karnevalu říkají „tři nejlepší dny“. Je to prakticky nepřetržitý tok různých procesí, ale i párty, kdy si každý užívá podle libosti. Na rozdíl od podobných akcí ve světě nedochází k žádným konfliktům či výtržnostem, švýcarská rezervovanost je pověstná.

fontána Gemsberg