Toužíte odletět někam, kam nemíří davy turistů a kde si budete připadat tak trochu jako na konci světa? Atraktivní variantou je Nová Kaledonie. Čekají na vás exotické pláže s bílým pískem, průzračné laguny plné pestrobarevných rybek, druhý největší korálový útes i tropické podnebí.

Toto souostroví v Tichomoří leží 1200 km na východ od Austrálie a 2000 km na sever od Nového Zélandu. Navzdory obrovské vzdálenosti od České republiky, která je čtyřikrát větší, kupodivu zůstanete jednou nohou v Evropě – ve francouzském zámořském teritoriu.

laguna na ostrově Ouvéa

Kdysi tu živořily tisíce trestanců

Dobrou zprávou je, že nepotřebujete vízum. Stačí cestovní pas a v zemi můžete pobývat nepřetržitě až 90 dnů. Dokonce ani očkování není vyžadováno. A proč tyto končiny patří právě Francouzům? V roce 1774 Novou Kaledonii objevil anglický mořeplavec James Cook, avšak roku 1853 ji na rozkaz císaře Napoleona III. anektovala francouzská armáda. Rok nato bylo založeno pozdější hlavní město Port de France, dnešní Nouméa (mapa).

město Noumea

Francouzi do své kolonie Nová Kaledonie posílali trestance, do roku 1897 jich bylo téměř 22 tisíc. V roce 1864 zde byl objeven nikl a na hlavní ostrov tudíž přicházeli za prací i lidé z okolních francouzských kolonií. Bohužel sem zavlekli různé nemoci, jež zapříčinily úmrtí téměř poloviny původních obyvatel. Ti si říkají Kanakové, mají vlastní jazyk a s francouzskou nadvládou se většina z nich nikdy nesmířila.

tradiční obydlí Kanaků

Díky korálům je Nová Kaledonie unikátní

Nová Kaledonie je název celého souostroví, ale zároveň i hlavního ostrova. Tomu se často říká Grande Terre. Zabírá 90 procent rozlohy země a leží 1270 km severovýchodně od australského pobřeží. Mezi další ostrovy patří například Île des Pins (Borovicový ostrov), Ouvéa, Lifou a Maré. Je jich však mnohem víc, řada z nich je neobydlená. Romantici si popláčou dojetím při pohledu na miniaturní ostrůvek ve tvaru srdce…

miniaturní ostrůvek ve tvaru srdce poblíž Grande Terre

Vzhledem k tomu, že úředním jazykem je francouzština, budou logicky ve výhodě ti, kteří ji ovládají. Anglicky se totiž domluvíte pouze v hlavních turistických zónách. To znamená, že ti z vás, kteří se sem vydají na plážovou dovolenou s občasnými výlety do okolí, nebudou muset překonávat jazykovou bariéru tak často jako ti, co sem vyrazí na vlastní pěst a zavítají i na odlehlejší místa.

vodopády Madeleine na ostrově Nová Kaledonie

A čím je tedy Nová Kaledonie zajímavá? Potápěči a milovníci přírodních rarit dobře vědí, že se tu nalézá druhý největší korálový útes na světě (větší je pouze v Austrálii). Délka korálové bariéry činí 1500 km. Laguna ohraničená tímto útesem je dokonce největší na světě! Aby toho nebylo málo – Nová Kaledonie je bezesporu největším ostrovem světa, obklopeným korály. V roce 2008 byl tento přírodní jev zapsán na seznam organizace UNESCO.

laguna ohraničená korálovým útesem

Potápěči obdivují tisíce druhů ryb

Součástí hlavního ostrova Nová Kaledonie je menší letiště, vzdálené 46 km od centra Nouméji. Svoji dovolenou můžete prožít právě v okolí tohoto města, anebo na nedalekém ostrově Île des Pins, kam se z hlavního ostrova dostanete malým letadlem během necelé půlhodiny. Kterou z těchto dvou destinací si vybrat?

Cenově vás to vyjde přibližně nastejno. Tato země je obecně drahá, poněvadž většina věcí se sem musí dovážet. Jde spíš o to, kterému rezortu dáte přednost a zda toužíte po plné penzi, anebo se budete stravovat individuálně. Režim all inclusive, obvyklý hlavně v Egyptě, Tunisku, Turecku, SAE, Maroku či na řeckých ostrovech, tady neočekávejte. Nová Kaledonie má však jiné klady a není jich málo…

květiny na ostrově Lifou

Nouméa je klidné pobřežní město se spoustou krásných pláží. Kromě koupání a slunění zde lze provozovat různé vodní aktivity, zaplavat si se želvami či obdivovat korály (dokonce i fosforeskující!) a téměř 3000 druhů ryb. A nemusíte se kvůli tomu ani ponořit pod mořskou hladinu – stačí zajít do velkého akvária ve městě. Tam některé z vás zaujme trh, kde nakoupíte ledaccos od suvenýrů přes oblečení až po čerstvé ryby.

hora Malaoui nad městem Noumea

Pláž Anse Vata přitahuje milovníky windsurfingu

Nejznámější pláží je Baie des Citrons. Leží deset minut od centra a její součástí je řada barů, restaurací a kaváren. Jestliže rádi šnorchlujete, budete ve svém živlu. Voda v zátoce je průzračná a vlny nejsou velké. Promenádou se dostanete na další pláž – Anse Vata. Je největší ve městě a oblíbili si ji nadšenci do windsurfingu. To proto, že moře je otevřenější a více fouká vítr.

Toužíte vyrazit na trek? I v tomto ohledu vás Nová Kaledonie uspokojí. Nejvyšší místní hora se jmenuje Mont Panié a měří 1629 metrů nad mořem, což není až tak moc, ale ani málo. Cestou na vrchol se pokocháte pohledem na vodopády, lze se osvěžit v jezírkách. Budete-li mít víc času, konkrétně celý týden, vyzkoušejte GR NC1 Trail. Poznáte typickou zdejší přírodu a domorodé osady. Trail začíná v městečku Prony a končí ve městě Dumbéa. Mezitím absolvujete sedm zastávek, lépe řečeno – každý den jednu, spojenou s noclehem.

Nová Kaledonie

Zdejší žraloci lidem neublíží

Pokud zvolíte dovolenou na Île des Pins, můžete se těšit na mnohem větší klid a soukromí. Ostrov zbožňují milovníci potápění i šnorchlování, je zde spousta nádherných zálivů. Absolutně zapomenete na čas. Místní dokonce s oblibou tvrdí, že žádný neexistuje. Až ke břehům často připlouvají želvy, žijí zde čtyři druhy. A vůbec jim nevadí, když si s nimi chce někdo zaplavat.

Pláží je na Borovicovém ostrově několik, každá je něčím mimořádná. Nejjemnější písek pokrývá tu s názvem Kuto. V zálivu Upi můžete při troše štěstí spatřit žraloky leopardí. Jsou malí a člověku neublíží. I tady rostou koráli, neustále je co obdivovat.

Île des Pins v souostroví Nová Kaledonie

Nejvyšší železný maják na světě stojí na Amedée

Chcete vyrazit na lodní výlet? Nabízí se ostrůvek Amedée, ležící 24 km od Nouméji. Společně s okolní lagunou je na seznamu organizace UNESCO. Dominantou je nejvyšší železný maják na světě. Tyčí se uprostřed ostrova do výšky 56 metrů. V druhé polovině 19. století ho nechal postavit císař Napoleon III. To proto, že mnoho lodí v té době ztroskotalo po vstupu do místních vod. A tak mu prostě došla trpělivost…

Ostrůvek Amedée je dlouhý 400 metrů a široký pouhých 270 metrů. Při pobřeží spatříte krásné korály, různé mořské živočichy, včetně želv. Raritou je nejmenší poštovní kancelář na světě, která má i své vlastní razítko. Můžete odsud poslat pohlednici. Během výletu se naučíte šplhat na kokosovou palmu, uvazovat sarong a také vás zasvětí do základů tahitských tanců…

korálový útes, malý žralok a želva

Nejlepší počasí tady panuje od října do prosince

A kdy je nejvhodnější na Ostrovy věčného jara – jak se Nové Kaledonii přezdívá – letět? Ideálně od října do prosince. V té době neprší a teploty se pohybují kolem 27 stupňů. V březnu se začíná ochlazovat na 20 stupňů, zlepšení nastává až během září. Nejvíce prší od ledna do dubna, zejména na východní straně hlavního ostrova. Pokud se rozhodnete pro dovolenou na Île des Pins, volte listopad nebo prosinec. A pozor – Nová Kaledonie sice patří Francii, která je v EU, ale navzdory tomu se zde platí polynéským frankem (XPF).

dřevěné sochy na ostrově Île des Pins