Cestovatelský portál TripAdvisor zveřejnil – v rámci výročních cen Traveller’s Choice – výsledky v kategorii Nejlepší destinace světa 2019. Zatímco loni zvítězila Paříž, letos skončila na druhém místě. Předběhl ji Londýn, hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Nutno podotknout, že žebříček oblíbenosti byl opět sestaven na základě hodnocení cestovatelů pocházejících ze všech možných koutů naší planety.

Proč vyhrál právě Londýn? Které další destinace figurují v první desítce? Kolikátá skončila Praha? Odpovědi na tyto otázky najdete na dalších řádcích.

1/ Londýn

Britská metropole láká jedinečnou atmosférou, kdy se historie střetává se současností. Londýn sice nemá tolik památek jako Paříž, ale i tak tu najdete dostatek muzeí a galerií. K nejvýznamnějším patří Tate Modern. Jestliže rádi nakupujete, vydejte se na proslulou Oxford Street. Ta patří mezi nejdražší nákupní ulice světa – vedle pařížského bulváru Champs-Élysées nebo newyorské Fifth Avenue. A co byste v Londýně určitě měli vidět? Trafalgarské náměstí, Londýnské oko, Westminsterský palác, Tower Bridge, katedrálu sv. Pavla či nejdelší skluzavku na světě. Nejlepší destinace světa 2019 vás zkrátka nebude nudit!

Big Ben v Londýně

2/ Paříž

Navzdory tomu, že francouzské hlavní město letos předběhl Londýn, stále patří k nejnavštěvovanějším místům planety. Druhá nejlepší destinace světa 2019 uchvátí cestovatele romantickými ulicemi, muzei, galeriemi, památkami a samozřejmě gastronomií. Už jste jedli například lotrinský quiche neboli lotrinský koláč? A co takhle palačinky Crêpes Suzette nebo zvěřinovou paštiku terrine? Během procházky Paříží rozhodně nevynechejte Eiffelovu věž, katedrálu Notre-Dame, muzeum Louvre, bulvár Champs-Élysées, operu Garnier, Invalidovnu či baziliku Sacré-Cœur na kopci Montmartre.

Eiffelova věž a řeka Seina

3/ Řím

Třetí nejlepší destinace světa 2019 se nachází v Itálii. Řím je obrovským muzeem pod širým nebem. Snad každý ví, že se tu nalézá Koloseum, Forum Romanum, Španělské schody či Fontana di Trevi. A když už tady budete, nezapomeňte zavítat do Vatikánu, nejmenšího státu světa. Co se týče jídla, neváhejte si zajít do pravé italské restaurace. Pizza tady chutná mnohem lépe než ve většině českých podniků. Vyhlášených pokrmů vám však Italové naservírují podstatně více. Máte-li rádi maso, mohla by vám zachutnat saltimbocca

Piazza Navona v Římě

Mezi nejlepší destinace světa 2019 patří i Kréta

Na čtvrtém místě skončila Kréta, tedy největší řecký a zároveň pátý největší ostrov ve Středozemním moři. Nejkrásnějším regionem je ten západní – Chania. Oplývá mimo jiné úžasnými plážemi (Balos, Elafonisi, Seitan Limania či Kedrodasos) a nejdelší evropskou soutěskou Samaria. Leží tu i stejnojmenné město se spoustou zajímavostí a pamětihodností, rozhodně se nezdráhejte ho navštívit. Atraktivní města najdete i v jiných částech Kréty. Na severu je to například Agios Nikolaos (na snímku) či Rethymno.

Kréta zaujme i městem Agios Nikolaos

Pátá nejlepší destinace světa 2019? Indonéský ostrov Bali! Šestý je thajský ostrov Phuket, sedmá Barcelona, osmý turecký Istanbul, devátý marocký Marrakéš (na snímku). Desátá je Dubaj, město a emirát v SAE. A jak dopadla Praha? Obsadila pěkné 11. místo! Loni však byla sedmá…

Devátá Nejlepší destinace světa 2019 láká i na zahrady Majorelle