Ostrov Mauricius (nebo také Mauritius) je hodně navštěvovanou destinací. Turisty láká čistý a jemný písek na širokých plážích Indického oceánu, minimální kriminalita, absence nebezpečných zvířat. My o jeho existenci víme už dlouho – díky světoznámé poštovní známce modrý mauritius.

Ta je od nepaměti touhou všech filatelistů a jeden sběratel od nás si ji dokonce splnil. V srpnu 2016 zakoupil starou obálku hned se dvěma známkami za přibližnou cenu 100 milionů korun. Jak ale vůbec tato rarita vznikla a proč je tak cenná?

ostrov Mauricius

Za všechno může jedno slovo

O tom panuje mnoho legend. Podle nejznámější stála za jejím vznikem manželka guvernéra, lady Gommová, když rozesílala poštou pozvánky na velký ples. Protože ale neměla čas čekat, až přijdou z Velké Británie vytištěné známky, zvolila šalomounské řešení.

Zhotovením jejich napodobenin pověřila místního starého poloslepého hodináře Josepha Osmonda Barnarda. Ten v roztržitosti napsal na známky slova Post Office místo všeobecně přijaté formulace Post Paid, což znamená poštovné zaplaceno, a tím je navždy proslavil.

nábřeží Caudan Waterfront

Pravda je ale jinde. Barnard nebyl starý, poloslepý, ani hodinář, ale rytec. Asi je opravdu zhotovil, jen ne kvůli plesu. Nápis Post Office možná zvolil úmyslně, aby známky odlišil od originálu. Byly totiž vůbec první koloniální vydané mimo území samotné Velké Británie.

Celkový počet vydaných kusů byl 500. Dnes jich je v modré barvě (modrý mauritius) na světě jen 12 kusů. Dvě má britská královna, další dvě jsou v berlínském poštovním muzeu. Existuje i červená verze, těch se zachovalo 14. Nejvzácnější exempláře jsou na obálce s oběma známkami.

Modrý mauritius má i vlastní muzeum

Ve městě Port Louis na Mauriciu stojí na nábřeží Caudan Waterfront „Muzeum Modrého Mauritia“ (Blue Penny Museum), v němž se nachází jak modrá, tak oranžová (tak se často označuje jednopencový červený mauritius) varianta a množství dalších poštovních známek vydaných na tomto ostrově. A také sbírka středověkých námořních map.

modrý mauritius je k vidění i v tomto muzeu

Modrý mauritius je raritou, není ale jedinou v zemi (mapa). Ta druhá pochází ze zvířecí říše a je jím bohužel vyhynulý pták, u nás známý jako blboun nejapný. Nejde ale o náš výmysl. Dodo, jak se původně jmenoval, totiž v portugalštině znamená malý hlupák. Otázkou je, proč malý.

Měřil téměř metr, vážil až 20 kilo. Měl smůlu v tom, že neuměl létat, ani nebyl plachý. Před lidmi neutíkal, takže byl vyhuben už na konci sedmnáctého století. Dnes si lze jeho podobu připomenout pouze díky porcelánové či dřevěné sošce. Pro místní je dodo neoficiálním „logem“ ostrovního státu Mauricius.

blboun nejapný neboli dodo