Organizace spojených národů (OSN) už posedmé vyrukovala – v rámci Cíle udržitelného rozvoje – se seznamem destinací, kde žijí nejspokojenější lidé. Jednoznačně zvítězily severské státy! Žebříčku s názvem Nejšťastnější země světa roku 2019 dominuje Finsko, druhé je Dánsko, třetí Norsko. Česká republika skončila na dvacátém místě, těsně za ní jsou Spojené arabské emiráty.

Které další státy obsadily přední příčky a které se naopak umístily na posledních místech? Světová zpráva o štěstí se zabývá šesti klíčovými faktory, a to příjmem, svobodou, střední délkou života, sociální podporou, důvěrou a velkorysostí. „Top 10 zemí má tendenci zaujmout vysokou pozici ve všech šesti faktorech,“ řekl spoluautor John F. Helliwell.

1/ Finsko

Osmá největší evropská země má nejnižší hustotu osídlení v celé Evropské unii. Lidé zde tudíž mají dostatek životního prostoru. Finsko je navíc zemí tisíců jezer a ostrovů, příroda je tu nádherná. Čtvrtina území leží za polárním kruhem. Díky tomu se tady dá zažít půlnoční slunce. Čím více na sever, tím přibývá dnů, kdy je to možné. Počasí ve Finsku (mapa) významně ovlivňuje jak Golfský proud, tak vnitrozemské podnebí západní Sibiře. Teploty se mohou, zejména v zimě, měnit velmi rychle. Co se obyvatel týče, ti důvěřují vládě, cítí se svobodní a jsou velmi velkorysí!

Finsko neboli Nejšťastnější země světa roku 2019

2/ Dánsko

Druhá nejšťastnější země světa roku 2019 je rovinatá, pyšní se nízkou nadmořskou výškou. Rozkládá se na Jutském poloostrově a na 443 pojmenovaných ostrovech, 74 z nich je celoročně obývaných. Od roku je 1973 členem Evropské unie a zároveň je součástí schengenského prostoru. Dánsko je považováno za jednu z nejvíce ekonomicky a sociálně rozvinutých zemí světa. Korupce a společenská nerovnost jsou téměř nulové, zato demokracie velká. Obyvatelé jsou rádi, že žijí právě tady…

Sandavagur v Dánsku

3/ Norsko

Tento skandinávský stát je devátým největším v Evropě. Oproti Dánsku je převážně hornatý, nejvyšší hora Galdhøpiggen měří 2469 metrů. Zhruba čtvrtinu hrubého domácího produktu (HDP) představuje ropný průmysl. Norsko je největším těžařem ropy – v přepočtu na jednoho obyvatele – mimo Blízký východ. Třetí nejšťastnější země světa roku 2019 má údajně nejkvalitnější demokracii na světě. Norsko je parlamentní monarchií, jejíž oficiální hlavou je král. Kriminalita je velmi nízká…

Norsko

Mezi nejšťastnější země světa roku 2019 patří Rakousko

Na čtvrtém místě skončil Island, pátá nejšťastnější země světa roku 2019 je již řadu let oblíbeným cílem českých turistů – jde o Nizozemsko. Šesté místo si zasloužilo Švýcarsko, sedmé Švédsko, osmý je Nový Zéland. Na devátém místě figuruje Kanada, desáté je Rakousko (na snímku – palácový komplex Belveder ve Vídni). Slovensko je až na 38. místě, což se možná brzy změní k lepšímu. Nejvíce nespokojení jsou občané Jižního Súdánu, který obsadil poslední 156. místo. Před ním se umístila Středoafrická republika a na 154. místě je Afghánistán.

palácový komplex Belveder ve Vídni