Pokud se hodláte vydat na indonéský ostrov Komodo, měli byste to stihnout ještě letos. Anebo pak až od ledna roku 2021. Celý příští rok, tedy od začátku ledna až do konce prosince 2020, má být uzavřen pro turisty. Hlavním důvodem je ochrana varanů komodských, největších ještěrů na světě, před pašeráky. Ochránci přírody se taktéž chtějí zaměřit na rozšíření jejich populace a zároveň na celkové zlepšení rezervace.

Impulzem pro zákaz vstupu turistů byl pokus pašeráků převézt 41 varanů a na černém trhu je prodat. Tito ještěři jsou na škále ohrožení zařazeni v kategorii zranitelní, což znamená, že čelí nebezpečí vyhynutí ve střednědobém období.

Varani vydrží několik týdnů bez jídla

Varan komodský (neboli komodský drak) žije i na indonéských ostrovech Rinca, Flores, Gili Dasami a Gili Motang. Dosud největší zaznamenaný exemplář měřil 3,13 m a vážil 166 kg (včetně nestrávené potravy). Tito živočichové se živí zdechlinami i živou kořistí, dospělí jedinci zejména jeleny, divokými prasaty a buvoly. Dokážou najednou zkonzumovat potravu o ekvivalentu 80 procent své váhy, ovšem díky pomalému metabolismu následně vydrží nejíst i několik týdnů. Můžou napadnout také člověka, ale spíše ve výjimečných případech. Mnohem častěji požírají lidské mrtvoly, které vyhrabou z mělkých hrobů.

Tito ještěři jsou schopni poměrně rychlého běhu na krátkou vzdálenost, při kterém vyvinou rychlost až 20 km za hodinu. Také se dovedou potápět do hloubky až 4,5 m. Magnetická rezonance prokázala přítomnost jedových žláz v dolní čelisti varanů. Tyto žlázy produkují jedovaté bílkoviny, působící mimo jiné jako antikoagulanty (látky zabraňující srážení krve). Varani komodští dospívají v osmi až devíti letech, dožít se mohou až třiceti let. Jsou chráněni indonéskými zákony. Za účelem jejich ochrany byl v roce 1980 založen Národní park Komodo, dnes součást seznamu světového dědictví UNESCO. Park zahrnuje tři větší ostrovy (Komodo, Padar a Rinca) a 26 menších, celková rozloha činí 1733 km2.

želva v Národním parku Komodo

Součástí ostrova Komodo je i růžová pláž

Co se ostrova Komodo (mapa) týče, náleží ke skupině ostrovů Malé Sundy. Má rozlohu 390 km2 a žijí tady necelé tři tisíce obyvatel. Ti jsou převážně islámského vyznání, ale zastoupeno je rovněž křesťanství a buddhismus. Turisté sem míří i kvůli potápění, pod vodou pozorují korálové útesy a také nádherné želvy. Na ostrově se dříve nacházel tropický prales, dnes jsou tu převážně pastviny. Varanů zde žije přibližně pět tisíc kusů. Velkou atrakcí je pláž s růžovým pískem, jedna ze sedmi na světě.

Ostrov Komodo se stal v posledních letech velmi populárním. Přispělo k tomu posílení leteckých linek a otevírání hotelů na nedalekém ostrově Flores. Na Komodo aktuálně jezdí cca 10 000 lidí měsíčně. Návštěvníkům se má uzavřít pouze samotný ostrov, přilehlá část národního parku zůstane otevřená.

pláž s růžovým pískem na ostrově Komodo