Velikonoce sice slaví celý křesťanský svět, ale každý národ jinak. Nám stačí pondělí a ostatních dní si moc nevšímáme. Největší oslavy probíhají ve Španělsku, kde je katolická tradice silná. Santa Semana aneb Svatý týden je pro místní skutečnou událostí.

Věřící z mnoha zemí, co chtějí nejlépe uctít památku na ukřižování Ježíše, putují nejčastěji do Andalusie a jeho hlavního města Sevilla. Tam jsou oslavy nejokázalejší a procesí zdánlivě neberou konce. Místní se pak oblečou do svátečního a s rodinami a dětmi vyrážejí do ulic.

procesí v Seville

Cílovou stanicí je největší gotický chrám

Provoz v centru je během slavnosti Santa Semana částečně zastaven, obchody zavřeny. Všude proudí davy, od Květné neděle do Velikonočního pondělí je prostě Španělsko vzhůru nohama. Průvody kajícníků oblečených ve středověkých kutnách různé barvy s vysokými kuželovitými čepicemi potkáte všude.

Nejvíc ale v Seville (mapa). Vždy vycházejí z „domovských“ kostelů a míří do katedrály (byla založena v roce 1402 a jde o největší gotický chrám v Evropě). Jejich postup a trasa jsou zajišťovány pomocí vysílaček, tím je zaručena vzájemná souhra s ostatními.

Večer s nimi chodí chlapci s vysokými svíčkami, aby jim posvítili na cestu. Hlavním bodem slavnosti Santa Semana jsou bohatě zdobená a mohutná (nese je 30 až 50 silných mužů) nosítka s Kristem i dalšími postavami v životní velikosti. I proto se každých sto metrů zastaví a odpočívá.

noční průvod v Seville

Santa Semana nejvíc nadchne během Velkého pátku

Každé procesí doprovází kapela. V ní nikdy nescházejí bubny, čím více, tím lépe. Zvláštní atmosféru mají ta, co procházejí v noci temnými křivolakými uličkami. Člověk se při tomto pohledu vrací o několik století zpět, vypadá to opravdu impozantně.

Nácvik na tuto slavnost probíhá již od ledna. Sevilla má 60 bratrstev, některá s až dvěma tisíci členy. Všechna se pochopitelně uctění oběti Krista pro lidstvo účastní. U mladších ročníků se ale už pomalu vytrácí původní tradice. Často dění sledují z vináren či barů, nezapojují se tolik.

Santa Semana ve městě Sevilla

Santa Semana není jen náboženský svátek. Pro většinu místních je to výborná příležitost sejít se a popovídat si s příbuznými a přáteli. Pokud se do Sevilly chystáte, měli byste vědět, že nejvíce procesí putuje na Velký pátek. Nejznámější je La Macarena s oblíbenou sochou panny Marie ze 17. století.

Na Bílou sobotu jsou pak naplánovány už jen čtyři procesí a na Velikonoční neděli jedno. Není od věci projít Sevillu. Jde o historické město s krásnými parky, v době slavnosti plné zralých pomerančů. Turistickými taháky je pevnost Alcázar či stará židovská čtvrť Santa Cruz.

Santa Semana aneb Svatý týden