Srí Lanka – starší generace si spíš připomene bývalý název Cejlon – přitahuje turisty nejen svými krásnými plážemi, ale i civilizací místy nedotčenou přírodou s řadou zajímavých úkazů. Kam se tedy lze v rámci dovolené na Srí Lance vypravit na výlet? Jedním z těch, co nabízejí cestovní agentury, je nádherný vodopád Lover’s Leap.

Vztahují se k němu dvě legendy. Podle první z něj v září roku 1915 skočila dívka – z nešťastné lásky. Podle druhé byli milenci dva – druhý byl místní princ, který si ji kvůli společenskému rozdílu nemohl vzít.

Lover's Leap

Během výletu se nejspíš projedete v džípu

Místní se návštěvě tohoto místa po soumraku vyhýbají, podle nich stojí duchové milenců stále na útesu impozantního třicetimetrového vodopádu. Kdo by se chtěl k Lover’s Leap vydat po vlastní ose, čeká ho prašná klikatá cesta. Jezdí k němu obvykle najaté džípy nebo tříkolky.

Vodopád Lover’s Leap (mapa) leží asi 3 km od okresního města Nuwara Eliya v Centrální provincii. Tomu se říká „malá Anglie“, ještě z koloniálních časů tam totiž zůstalo jediné dostihové závodiště na Srí Lance. Je tu i golfové hřiště, kluby a spousta budov z této doby.

Nedaleko leží botanická zahrada Hakgala, jezero Lake Gregory. O něco dále je Pidurutalagala (2524 m), nejvyšší hora země. Tam se ale obvykle jezdí zvlášť. Výstup je časově náročný a jen za jeden den by se s cestou už nic jiného nestihlo.

Nuwara Eliya

Nuwara Eliya je obklopena krásnou krajinou. Je tady i řada hotelů pro ty, co místo pobytu u moře dávají přednost návštěvě nezkažené přírody a romantickým výhledům na ni. Jezdí se sem celoročně, průměrná teplota je 16,3 °C, což je na toulky přírodou tak akorát.

Kromě vodopádu Lover’s Leap uvidíte i konec světa

Poblíž je i národní park Horton Plains, kde lze vidět rozsáhlá travnatá území, lesy, skaliska, vodopády a stáda vysoké zvěře. Je to také skvělé místo pro pozorování ptáků. Na jižním cípu ve výšce 2140 m leží World’s End (konec světa). Jde o oblíbenou přírodní turistickou atrakci.

Horton Plains

Do blízkosti Horton Plains vede železnice. World’s End je pak vlastně náhorní plošina, která se zničehonic propadne takřka o kilometr níže, což vytváří úchvatnou vyhlídku. Při dobrém počasí se dá dohlédnout až na jižní pobřeží Srí Lanky.

World’s End