Asi nikoho nepřekvapí informace, že se titulem Nejoblíbenější destinace Čechů za rok 2018 pyšní Chorvatsko. Ale pozor – loni tam dorazilo nejméně našinců za poslední tři roky. Podle údajů Českého statistického úřadu o cestách delších než čtyři dny se jednalo o 813 000 českých turistů. Na druhém místě skončilo Slovensko, třetí je Itálie.

Celkem na dovolenou do zahraničí zamířilo více než pět milionů obyvatel České republiky. Žebříčku očividně vévodí země, kam Češi jezdí převážně autem. Navzdory tomu loni tento způsob přepravy nepatrně oslabil. Cestovat letadlem je zkrátka mnohem rychlejší a často i pohodlnější! Třeba do Bulharska to trvá pouhé dvě hodiny. Mimochodem – letenky v roce 2018 využilo více než dva miliony Čechů.

Porazí letos Itálii Turecko?

Chorvatsko (na úvodním snímku), tedy Nejoblíbenější destinace Čechů za rok 2018, vítězí už dvacet let. Pouze v roce 2015 ho na druhé místo „sestřelilo“ Slovensko. To se loni posunulo ze třetího místa na druhé. Do sousední země zavítalo 724 000 Čechů, což bylo nejvíc za poslední tři roky. Co se Slovenska (na snímku) týče – tam naši turisté jezdí autem, vlakem či autobusem. Z průzkumu dále vyplývá, že autobusová dovolená už obecně není tolik v kurzu jako dříve…

Slovensko je druhá nejoblíbenější destinace Čechů za rok 2018

Třetí nejoblíbenější destinace Čechů za rok 2018 si meziročně pohoršila o jedno místo. Itálii (na snímku kalábrijské město Tropea) loni navštívilo 607 000 našich občanů. Otázkou zůstává, zda se letos vše rapidně nezmění. Podle cestovních kanceláří v předprodejích zájezdů na léto 2019 vede Turecko, kam se čeští turisté začínají ve velkém vracet. Zájem mají také o Tunisko a Egypt, do kterého v roce 2018 zamířilo 265 000 Čechů.

pláž v italském městě Tropea

Čtvrtá nejoblíbenější destinace Čechů za rok 2018? Řecko

Na čtvrtém místě figuruje Řecko. Na tamější ostrovy, mezi něž se řadí například Kréta (na snímku), Korfu, Samos, Zakynthos či Kefalonie, vyrazilo 472 000 Čechů, což je nejvíce za posledních osm let. Meziroční nárůst byl více než čtvrtinový. Podle údajů řecké centrální banky loni turistika v Řecku vykázala nový rekord co do tržeb i počtu návštěvníků. Zemi navštívilo 30,12 milionu lidí, nejvíce bylo Němců.

Pláž Balos na řeckém ostrově Kréta

Z dalších dat ČSÚ vyplývá, že u Čechů stále převládá individuální organizace dovolených. V roce 2018 si cestu samo organizovalo 2,534 milionu lidí. Tomu se zvolna blíží dovolená organizovaná cestovní kanceláří nebo agenturou, jejichž služeb poprvé využilo více než dva miliony lidí.

Češi tráví na zahraniční dovolené nejčastěji týden, respektive sedm nocí, méně časté jsou dva týdny. Pro dovolenou v cizině se v roce 2018 rozhodlo 5,038 milionu Čechů, což bylo meziročně o dvě procenta více. V Česku strávilo dovolenou 7,8 milionu Čechů.