Nová hala Jewel, která vypadá jako tropický skleník, se stala součástí mezinárodně proslulého letiště Changi v Singapuru. Spatříte v ní obří tropickou džungli a největší krytý vodopád na světě. Rain Vortex, což je jeho oficiální název, je umístěn uprostřed komplexu ze skla a oceli. Je vysoký 40 metrů a obklopen 280 obchody, jídelnami i hotelem.

Není divu, že nový unikát najdeme právě na letišti Changi. To se letos – stejně jako v uplynulých šesti letech a v minulosti ještě třikrát s menšími pauzami – pyšní titulem Nejlepší letiště na světě. Tento žebříček popularity, vytvořený na základě uživatelských recenzí a průzkumů, do nichž se zapojují miliony lidí, zveřejňuje společnost Skytrax. Ostatně – asijská letiště dominují celé první desítce. Na druhém místě figuruje letiště Haneda v Tokiu, třetí je Inčchon v Jižní Koreji.

letiště Changi v Singapuru

Vodopád Rain Vortex odvádí dešťovou vodu

Skvělá nabídka služeb, nonstop kino, střešní bazén či park s motýly – k těmto přednostem a atrakcím nyní přibyl Rain Vortex. Ten dopadá na zem z kulatého otvoru přesně uprostřed haly Jewel a je tak vidět ze všech sedmi pater tohoto tropického skleníku. Neplní pouze estetickou funkci, ale má také důležitou praktickou úlohu. V Singapuru totiž často vydatně prší a vodopád dokáže odvádět dešťovou vodu až v objemu 387 hektolitrů za minutu.

hala Jewel s vodopádem Rain Vortex

Hala Jewel s vodopádem Rain Vortex (video) se rozkládá na ploše 135,7 metrů čtverečních a navrhl ji architekt Moshe Safdie. Ten pracoval rovněž na známém rezortu Marina Bay Sands – obřím komplexu ve tvaru lodi, jenž se stal optickým symbolem pro panorama Singapuru. Hala Jewel, která byla oficiálně otevřena 17. dubna 2019, stála 1,3 miliardy dolarů. Propojena je se třemi terminály.

Mimochodem – letiště Changi v roce 2018 odbavilo 65,6 milionu cestujících! Během jediného týdne registruje na 5000 odletů a příletů s 80 leteckými společnostmi. Cestující se z Changi mohou vypravit do 200 světových destinací, aktuálně také se Singapore Airlines do New Yorku na nejdelší světové lince. Tudíž není pochyb o tom, že je Rain Vortex situován na ideálním místě…

hala Jewel