Plánujete dovolenou na největším řeckém ostrově Kréta a zároveň milujete dávnou historii? V tom případě pro vás máme tip na skvělý výlet, ideální pro introverty. Stačí si pronajmout auto a vydat se směr Aptera. Jedná se o archeologickou lokalitu, kde spatříte starověké památky. Rozkládá se na západě Kréty, asi 15 km jihovýchodně od města Chania, nad výběžkem Souda.

Aptera (mapa) leží v nadmořské výšce 250 metrů. Díky své strategické poloze a dostatku vody byla osídlena již v období antiky. Na rozdíl od jiných nalezišť na ostrově Kréta (např. Knossos nebo Phaistos) není tolik známá, tudíž tady potkáte zpravidla jen několik málo lidí. Nečeká vás prodírání se davem, ale naopak poměrně romantická procházka přírodou ozdobenou zbytky prastarých staveb.

archeologická lokalita Aptera

Odpoledne a v pondělí se projdete jen podél plotu

Většina památek se nalézá v oploceném areálu, který je otevřen pro veřejnost každý den kromě pondělí. Ale pozor – pouze od 8:00 do 15:00. Přijdete-li později, nic se neděje, spoustu zajímavostí si zkrátka prohlédnete alespoň ze vzdálenosti několika metrů. Ani v tomto případě nebudete litovat, zvláště za hezkého počasí.

římská cisterna Aptera

Součástí archeologické lokality Aptera v regionu Chania je bilaterální chrám z 5. století před naším letopočtem, klášter svatého Jana Evangelisty, klenuté římské cisterny, amfiteátr, zastřešená svatyně, římské lázně, starověké opevnění, pohřebiště či stará dlážděná silnice. A to samozřejmě není zdaleka vše…

Aptera

Aptera se pyšní i majestátní pevností

Přibližně kilometr od antického divadla a dalších ruin stojí turecká pevnost Koules. Je odsud úžasný výhled na moře, pláž Kalami a okolní krajinu. Nepřehlédnutelná stavba pochází z roku 1866 a je dobře zachovalá, tudíž si zde pořídíte parádní fotografie.

Koules of Aptera

Stálí obyvatelé žijí zhruba dva kilometry od pozůstatků města Aptera – ve vesnici Megala Chorafia. Její součástí jsou zrestaurovaná hospodářská stavení, moderní vily, náměstí s několika vynikajícími tavernami a také obchodní centrum. Zhruba 4 km od lokality Aptera se rozkládá nádherná pláž Almirida, kde se lze vykoupat.

pevnost Koules a její okolí

Foto – Richard Sacher