Chorvatsko je dlouhodobě nejnavštěvovanější destinací našich turistů. Dost z nich se sice vrací na stále stejná místa, ale část se vydá objevovat další krásy této země – a že jich je. Mezi ně určitě patří Makarská riviéra, perla Dalmácie. Objevili ji už naši dědové, začalo se sem jezdit v první polovině minulého století.

Češi do těchto končin nemířili jen na dovolenou. Častým cílem byl lázeňský dům Biokovka v horách, kde léčí choroby dýchacích cest, pohybového ústrojí a degenerativní onemocnění. Funguje dodnes. Bývá ale často plný, pobyt chce zamluvit dopředu.

Makarská riviéra

Hora Sveti Jure svádí k pěší túře

Přístavní město Makarska je vzdáleno 65 km od Splitu a 150 km od Dubrovníku. Kromě koupání v moři se v okolí dá provozovat i horská turistika. Nejvyššími vrcholy jsou Sveti Jure (1762 m) a Vošac (1421 m). Pokud jde o památky, moc jich tu nenajdeme. Historicky cenné jsou jen dvě – františkánský klášter, kde je sbírka mušlí, a kostel svatého Marka.

město Makarska

Malebné vesničky, rozprostřené jako korálky podél pobřeží, jsou ale dostatečnou náhradou. Stejně jako krásné oblázkové a písčito-oblázkové pláže, lemované piniemi a dalšími borovicemi.

Makarská riviéra (mapa) je dost úzký pás středodalmatského pobřeží, obklopený Jaderským mořem s nespočtem ostrovů (Hvar, Brač, Šolta, Čiovo, Drvenik, Vis, Pločica). Délka je přibližně 60 km, na severozápadě ji ohraničuje město Omiš a na jihovýchodě delta řeky Neretvy.

pláž Podrace v Brele

Makarská riviéra okouzlí také vesnicemi

Pobřeží v této části Chorvatska je zároveň velmi členité. Ideální místa ke koupání v chráněných zátokách najdou rodiny s dětmi, ale i dobrodružnější povahy – v těch mnoha zastrčených. V letoviscích na turisty čekají všechny oblíbené druhy zábavy. Od šlapadel přes jízdu na vodních skútrech až po parasailing a paragliding.

pláž Nugal nedaleko města Makarska

Romantici si z nabídky cestovních možností vyberou loď. Příjezd na Makarskou riviéru po moři je nezapomenutelným zážitkem. Dá se sem však dostat i po silnici. Nevšední pohled skýtá návštěva starých rybářských a rolnických vesnic, kde žijí často stejným životem jako jejich předci.

Tučepi

Pokud jde o možnosti ubytování, jsou pestré. Od stanu, karavanu, hostelu, apartmánu, penzionu až po hotelové komplexy nabízející vlastní uzavřenou pláž. Jsou tu hřiště na tenis, malý fotbal, beachvolejbal, basketbal, někde provozují i minigolf.

Makarská riviéra v chorvatské části Dalmácie

Ochutnáte pašticadu, ryby i jehněčí maso

Makarská riviéra nadchne taktéž gurmány. Ti mohou ochutnat starodávnou místní specialitu – pašticadu s noky. Recept pochází už z antiky. V dobách Benátské republiky si ji velmi oblíbila šlechta. Její příprava je hodně náročná, zahrnuje dušení, špikování a marinování masa.

Zvláštností jsou i pokrmy připravené pod tzv. pekou. Jde o jakýsi železný či vypálený hliněný zvon, pod nímž se maso dusí i peče. Jde o vrchol dalmatské kuchyně. Důležitý je oheň z kvalitního dřeva, to se nechá hořet, dokud se nepřetvoří ve žhavé uhlíky. Na nich se tak za hodinu a půl udělá.

Brela v Chorvatsku

Oblíbené je jehněčí maso na rožni, nedílná součást každé oslavy či svatby. A logicky – jako všude ve Středozemí i ryby a mořské plody. Nelze zapomenout ani na výtečná místní červená vína. Nejčastější odrůdou je Plavac. Má fialovou či rubínovou barvu a není drahé, kolem stovky v přepočtu…

Farní kostel sv. Mikuláše, Baška Voda