Místní obyvatelé a ekologové mají smůlu! Správní soud, na který se v minulosti se svou stížností obrátily tři organizace, se nyní postavil na stranu pařížské radnice. O co jde? V roce 2024, kdy se v hlavním městě Francie uskuteční letní olympijské hry, má být zprovozněna další dominanta Paříže. Jedná se o 180 metrů vysokou budovu s názvem Tour Triangle.

Jejími autory jsou úspěšní švýcarští architekti Jacques Herzog a Pierre de Meuron. Ti mají na svém kontě například pekingský olympijský stadion, známý jako Ptačí hnízdo. Proč vlastně trojúhelníkový mrakodrap Tour Triangle, jenž vyroste na jižním okraji francouzské metropole, vznikne?

Realizace mrakodrapu vyjde na 13 miliard korun

Nepřehlédnutelná budova Tour Triangle bude mít 42 pater. Uvnitř najdeme kulturní centrum, hotel se 120 pokoji a kanceláře, na vrcholu pro změnu sky bar. Stavba by měla začít v roce 2020 a vyjde na půl miliardy eur (téměř 13 miliard Kč). Otevření mrakodrapu přinese cca 5000 pracovních míst.

Tour Triangle má již delší dobu mnoho odpůrců. Podle nich bude budova ekologicky velmi náročná a na okolí bude mít negativní dopad. Kontroverzní projekt už v roce 2014 odmítla pařížská radnice, později ho ale v pozměněné verzi těsnou většinou schválila. Soud v květnu 2019 rozhodnutí radnice oficiálně podpořil…

Tour Triangle

Tour Triangle bude unikátní pouze tvarem

V případě Tour Triangle se ovšem nebude jednat o nejvyšší stavbu v Paříži. Tou i nadále zůstane Eiffelova věž (324 metrů). Nejvyšším místním mrakodrapem je Tour First v obchodní čtvrti La Défense. Díky svým 231 metrům nemá konkurenci v celé Francii.

Do roku 2011 byla nejvyšší pařížskou budovou (Eiffelovka není považována za budovu) Tour Montparnasse. Tento mrakodrap v centru města je vysoký 210 metrů. Absolutním rekordmanem nejen v Paříži, ale i ve Francii se měl stát mrakodrap Tour Phare s 296 metry. Dokončen měl být v roce 2018, z jeho realizace však nakonec sešlo…