Kromě plážových „povalečů“ jsou další dva typy turistů. Jedni obdivují památky, druzí krásy přírody. Městečko Vallo di Nera v regionu Umbrie téměř ve středu Itálie uspokojí obě skupiny. Stojí na kopci na okraji nádherného údolí Valnerina a je obehnáno středověkými hradbami.

Do města (mapa) vedou jen dvě přístupové brány – Ranne a Portella. Když jimi člověk vstoupí, nabyde dojmu, že se vrátil do dávné minulosti. Jsou tu úzké průchody, klikaté uličky, prastaré kostely.

městečko Vallo di Nera

Zdejší fresky nadchnou všechny estéty

Nejvýše položenému místu vévodí kostel sv. Jana, zasvěcený patronovi města. Byl postaven na počátku 13. století, jeho součástí je rovněž románská zvonice. Uvnitř kostela lze spatřit nádherné fresky Jacopa Sicula.

Skvostný je kostel Nanebevzetí Panny Marie z 12. století, historici jej považují za pokladnici středověkého sakrálního umění. I zde můžete obdivovat úchvatné fresky značné hodnoty. Kostel sv. Kateřiny je využíván jako sál a je propojen s františkánským klášterem. Určitě si nezapomeňte prohlédnout architektonicky zajímavý kostel sv. Rocha z 15. století.

Vallo di Nera

Oblast kolem městečka je doslova posetá hrady a vilami. Zhruba 3 km od Vallo di Nera se nalézá Piedipaterno s farním kostelem sv. Šebestiána z roku 1253. Dále tu lze obdivovat kapli Panny Marie Milosrdné, kostel sv. Petra a Pavla a pozůstatky starobylého opatství St. Maria dell’Eremita.

Ve vesničce Geppa je malý hrad z raného středověku a kostel sv. Štěpána. V blízkém Paternu stojí kostely sv. Augustina a sv. Bernarda. Hlavním lákadlem vesnice Meggiano je kostel sv. Michaela Archanděla z počátku 17. století.

Vallo di Nera v Itálii

Do okolí městečka Vallo di Nera míří i vodáci

Turisté však mají v regionu Umbrie mnohem víc možností, než jen obdivovat kostely a hrady. Rybáři sem jezdí za muškařením, vodáci na rafting a výlety na kánoích. Pěšáci uvítají treking v horách Coscerno (1685 m) a Maggiore (1430 m), jsou tu i četné cyklostezky. Pro ty, co chtějí zažít něco neobyčejného, je připraven výlet na mule či koni.

Z Vallo di Nera vede hustá síť cest a stezek v různých nadmořských výškách. Okouzlující je panoramatický výhled ze staré silnice do Spoleta. Všude kolem je ticho, jediným zvukem je zpěv ptáků, spolu s pestrobarevnou zelení je to učiněný balzám na nervy.

Ferentillo

Jinou možností je vydat se na túru podél řeky Nery a jejích přítoků, po cestě se najde spousta míst plných historie – Ferentillo, Cascia, Norcia. Dá se dojít až k národnímu parku Monti Sibillini, jeho vrchol je ve výšce 2476 metrů.

národní park Monti Sibillini

Kdo má rád dobré jídlo, také si v této části Itálie přijde na své. Vallo di Nera má typické místní produkty. Ty lze ochutnat nejen v restauracích, nabízejí je rovněž poustevny a někdy i benediktinská opatství. V každém případě pro toho, kdo má rád památky a přírodu, je jeho návštěva správnou volbou.

starobylé město Vallo di Nera