Istanbul sice není hlavním městem Turecka, ale je tím největším a bezesporu si zaslouží pozornost a místo na výsluní. Přestože se jedná o zemi převážně muslimskou, není se čeho bát, poněvadž tihle Turci jsou více než přátelští. Tady platí, že vše jde lépe s úsměvem. To nejdůležitější se dá zvládnout během dvou dní.

Základem je samozřejmě ubytovat se blízko centra. Nejenže budete mít památky doslova na dosah ruky, ale zároveň se vyhnete používání městské hromadné dopravy. Ta je kvůli velkému množství obyvatel a turistů přeplněná, stejně tak jako silnice. Istanbul (mapa) má totiž už kolem dvaceti miliónů obyvatel. Když k tomu připočtete turisty, je jasné, že je potřeba mít pevné nervy. Proto je lepší město navštívit ještě před začátkem sezóny, která začíná na konci dubna.

Zaujme Modrá mešita i Yerebatan

S ohledem na davy turistů je lepší si přivstat a být u mešit už před devátou hodinou, fronty bývají únavné. Protože je zde mešita doslova na každém rohu, je potřeba správně si vybrat ty „nej“.

Když začnete prohlídku mešit v Modré mešitě, které se tak říká kvůli modrému obložení (jinak se jmenuje mešita sultána Ahmeda), budete mít ostatní „highlighty“ při cestě. Je to jediná mešita, jež má šest minaretů. Tolik jich může mít jen mešita v Mekce, takže pověst praví, že sultán nechal dostavět sedmý minaret… Tady je potřeba se zout. Dostanete igelitové pytlíky na své boty, takže potom na každé fotografii budete mít opravdu epesní doplněk.

Modrá mešita ve městě Istanbul

Od Modré mešity je to pár kroků k nejznámějšímu symbolu města Istanbul. Hagia Sofia (nebo také Ayasofya – chrám Boží Moudrosti) je byzantský chrám z let 532–537, jedna z nejvěhlasnějších sakrálních staveb světa. Původní křesťanská svatyně s centrální kupolí byla upravena na mešitu v roce 1453 a od roku 1934 slouží jako muzeum. Téměř tisíc let byla největší katedrálou na světě.

Hagia Sophia

Přímo naproti chrámu Hagia Sofia se nachází ohromná podzemní nádrž neboli cisterna vybudovaná v 6. století, dílo byzantských stavitelů. Přestože budova, která ji skrývá, je poměrně nenápadná, nemůžete ji minout díky davům před ní. Podzemní vodní nádrž Yerebatan je největší z celkem 60 cisteren, které lze ve městě Istanbul najít, a také jedinou, která je přístupná veřejnosti. Natáčelo se zde Inferno nebo James Bond. Návštěvníka zaujme nejen obrovský prostor, ale i atmosféra. Je tu ticho jako v hrobě a kapání vody zní až magicky.

Yerebatan

Palác Topkapi ukrývá pravý harém

A to už jsme u paláce Topkapi, který sloužil přes 400 let jako oficiální sídlo sultánů. Na jeho detailní prohlídku je potřeba téměř celý den. Má velikost dvou Vatikánů. Každopádně, co je o něm známé, je to, že v těchto místech se děly neřesti všeho druhu.

palác Topkapi ve městě Istanbul

Palác má čtyři nádvoří. Z druhého nádvoří se vstupuje do harému, který má neuvěřitelných 300 místností. Je bludištěm nádherných síní, v nichž bydlely sultánovy manželky a konkubíny. Kromě sultánovy matky, nejvlivnější ženy paláce, a dcer, byly všechny ženy v harému otrokyněmi.

Sultán směl mít „jen“ čtyři manželky, ale konkubín mohl mít nepočítaně. Dívky nejenže sloužily sultánovi, ale byly také dlouho školeny v islámu, turečtině a dvorských způsobech. Poté musely projít zkouškou, kterou většinou prováděla sultánova matka, teprve po jejím úspěšném absolvování mohly být uvedeny k samotnému sultánovi. Kromě sultána mohli z mužů do harému jen černošští otroci, kteří však museli být vykastrováni.

harém v paláci Topkapi

Hamam vám dodá spoustu energie

Po celodenním památkovém maratonu po městě Istanbul je potřeba si pořádně odpočinout. Nejlépe dodáte svému tělu další energii v tureckých lázních (hamamu). Ty vznikly z lázní římských a dodnes využívají jejich principů.

V tradičních lázních jsou odděleni muži od žen, ale v zařízeních pro turisty není toto pravidlo striktně dodržováno. Navíc ty pro turisty jsou předražené, proto doporučujeme navštívit spíše malé, zapadlé lázně. I když se na první pohled může zdát, že jste se vrátili do středověku, vězte, že s výsledkem budete spokojeni.

staré turecké lázně ve městě Istanbul

Základem hamamu je horká místnost. Tam se vás po chvíli relaxace a zvykání si na 50 °C a 90procentní vlhkost ujme tellak, tedy masér. Důkladně vás omyje vodou a pak drsnou žínkou odstraní odumřelé buňky kůže. Poté přijde mydlení a masáž na teplém mramorovém stole. Ta je ukončena další očistou. Vysílení přejdete do teplé místnosti, kde budete osušeni a můžete relaxovat zabaleni v ručníku. Následuje půlhodinová masáž celého těla.

Po dvou hodinách vyjdete z hamamu jako znovuzrození a blahodárné účinky se projeví i na kůži, dýchacím ústrojí a pohybovém aparátu.

hamam

Istanbul ohromí také Velkým bazarem

Druhý den už nebude na nachozené kilometry tolik náročný. Projížďka lodí průlivem Bospor vás naladí na další poznávání. Přejděte Galatský most, který je lemovaný rybáři. Cestou na Galatskou věž, jež je nejstarší a nejhezčí v Istanbulu, potkáte nespočet obchůdků s designovými produkty místních prodejců. Na věž bude fronta, ale když ji vystojíte a vyšlapete nahoru, naskytne se vám dechberoucí pohled na celé město Istanbul.

Galatská věž

Cestou zpět nesmíte minout Velký bazar. Je jedním z největších a nejstarších komplexů krytých tržnic na světě, má více než 58 krytých pasáží a přes 1200 obchodů. Nachází se ve čtvrti Beyazit. V ní najdete také nespočet zajímavých mešit, istanbulskou univerzitu nebo hrobku sultánů, nejvyhlášenější knižní tržiště či Konstantinův sloup.

Velký bazar v Istanbulu

Seženete tady nedostatkové české léky

Ve městě Istanbul se výborně najíte. Nejznámějším jídlem je samozřejmě kebab. Což je maso všeho druhu, kromě vepřového, na rožni. Pokud si chcete k jídlu dát nějaký alkohol, pozor, ne všude ho dostanete, přece jenom je Turecko muslimskou zemí. Ale když trošku hledáte, najdete.

turecký kebab

Co je v Turecku zajímavé, jsou léky. Bez předpisu zde dostanete nejen antibiotika nebo brufen 800, ale také český framykoin, a to i přes to, že v Česku není momentálně k dostání. V Istanbulu ten český i s českými popiskami seženete v každé lékárně.