Fiordo di Furore je jedním z nejkrásnějších míst na italském pobřeží Amalfi. Jsou tu vinice, skalní útvary často bizarních tvarů, útesy s výhledem na moře. Proslavená byla i velmi úzká pláž, hlavně díky romantickému okolí.

Kdysi se používala jako místo, kde přistávaly obchodní lodě a zboží z nich bylo přeloženo do horní vesnice. Poté ji na dlouhá léta obsadili místní a pár dobře informovaných turistů. Bohužel, dnes je uzavřena, kvůli rizikovému padání kamenů. I všechny přístupy dolů jsou blokovány.

Fiordo di Furore na pobřeží Amalfi

Lokalita okouzlila slavné režiséry

Je to sice škoda, na druhou stranu sem turisté jezdili hlavně pro nádhernou polohu. Bylo tu plno lidí, kvůli úzkému vstupu do moře se museli proplétat davy. Rarita Fiordo di Furore spočívá v tom, že jde o fjord, který bychom spíš než v Itálii čekali na severu Evropy – v Dánsku či Norsku.

Právě díky němu je celá oblast tak zajímavá. Je tu množství místních průvodců, nabízejí se jako doprovod na nejkrásnější výhledy. Jde přitom o jednoduchou túru, vhodnou pro všechny, co umějí chodit. Fjord najdeme u ústí převislého údolí, jde o ostrý výklenek do útesu u moře.

Původně ho vytvořil proud potoka Schiato z náhorní plošiny u obce Agerola. Pláž leží na úpatí fjordu, obklopena vysokými útesy s výhledem přes zátoky na pobřeží Tyrhénského moře. Krása tohoto místa učarovala režisérům, točili tu například Roberto Rossellini a Federico Fellini.

Fiordo di Furore v Itálii

Lanový skluz je atrakcí nejen pro teenagery

Lokalita Fiordo di Furore (mapa) je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Kdo nemá rád přeplněná místa a dává přednost klidu, pro něj je ideální vydat se sem mimo hlavní sezónu. Ta začíná v červenci a je až do září, v Itálii trvají letní prázdniny tři měsíce.

Kromě milovníků přírody, co se nemohou nabažit krásných procházek po okolí, si na své přijdou i příznivci adrenalinu. Postupným klouzáním na laně (zipline) se dostanou o sto metrů níž, pochopitelně jsou jištění proti pádu. Jde o zcela mimořádný zážitek pro ty, co se nebojí výšek.

Tato „kyvadlová doprava“ funguje i v noci, ale to už není moc o poznávání krás, spíš o překonání strachu. Většinu cesty totiž toho člověk moc nevidí, až ke konci spatří světla městečka Furore.

lanový skluz ve Furore

Okolí Fiordi di Furore zaujme i architekturou

Ti, co se rádi toulají ulicemi, obdivují krásné domy a poznávají památky, také nebudou zklamáni. Obec Furore se dělí do tří distriktů – Cicala, Ciuccio a Gatta. Za zhlédnutí stojí kostely – Sant’Elia, sv. Giacoma se sbírkou náboženské ikonografie žen Svatých a sv. Michele s gotickými prvky a románskou figurální výzdobou. A nezaškodí se poté stavit na výtečnou kávu a k ní si dát něco sladkého.

Furore znamená italsky zuřivost, ale jak tento název vznikl, je záhadou. Možná díky bouřícímu moři. Je to sem kousek ze Salerna (nejrychlejší cestou – po Via Strada Statale), něco kolem 30 km. Bývá tu však velký provoz, takže je potřeba počítat zhruba s hodinou cesty.

Pláž ve Fiordo di Furore