Pokud chcete navštívit nejlepší pláž Spojených států amerických, zapomeňte na Floridu nebo Kalifornii. Ta skutečně „nej“ se nachází na Havajských ostrovech, jmenuje se Kailua Beach Park. Nejenže je čistá, ale i klidná a prvenství jí udělil takzvaný Dr. Beach. Vědec Stephen Leatherman sestavuje seznam nejlepších pláží už od roku 1991.

Při hodnocení hraje roli 50 kritérií. Kromě toho, že Leatherman všechny pláže osobně navštívil, využívá také data americké vládní Agentury pro ochranu životního prostředí.

Kailua Beach Park na ostrově Oahu

Kouření je tady zakázáno

Klíčovou roli hraje samozřejmě čistota a potom také bezpečnost. Neméně důležité jsou i služby, které pláž nabízí návštěvníkům. Leatherman oceňuje také, že se na pláži nesmí kouřit. Na ostrově Oahu, kde se Kailua Beach Park (mapa) nachází, jsou však nekuřácké pláže běžné.

Kailua Beach Park oplývá jemným pískem a je tady klídek. Vlny jsou minimální, tudíž se zde skvěle plave nebo jezdí na kajaku. Dopádlovat lze i k blízkým ostrůvkům, větší z nich má pěknou písčitou pláž. Kailua Beach Park se pyšní skvělým servisem – jsou tu plavčíci, parkování zdarma, k dispozici jsou koupelny i plážové sprchy. Nechybějí piknikové stoly, volejbalové kurty ani půjčovny kajaků. Rozprostírá se jen pár minut od městečka Kailua, kde je několik skvělých restaurací. Občerstvit se ovšem lze i na pláži…

Kailua Beach Park

O publicitu místní příliš nestojí

Místní se momentálně samozřejmě obávají toho, že nyní se každý turista bude chtít na pláž jet podívat. Takže oáza klidu a míru zveřejněním seznamu končí. „Vždycky mi říkají: Co to děláš? Už sem jezdí tolik lidí, nechceme, aby jich tu bylo víc. Jako by to byla jejich tajná pláž, ale ona není tajná,“ míní vědec.

Leatherman vždycky dobře cení havajské pláže. „Miluju Waikiki Beach, to je jasné. Je to světově nejznámější pláž, ale Kailua Beach Park je mnohem menší a tišší. Je o tolik mírumilovnější, přitom – když tam jedete – nemáte tak vysoká očekávání. Leží na druhé straně hor. Je to, jako byste přijeli do jiného světa,“ řekl vědec.

Kailua Beach

Vari Singh a její rodina navštívili Oahu a strávili den na pláži Kailua Beach Park. Přiletěli na dovolenou z Los Angeles. „Takovou barvu moře jsme ještě nikdy nikde neviděli. Písek je opravdu tak jemný, že je zábava si s ním hrát, dobře se z něj stavějí hrady a zámky. A navíc – jen sejdete z hor a před vámi se rozprostře majestátní scenérie zeleného oceánu.“

Kailua Beach na Oahu

Přijde Kailua Beach Park o svoji poetiku?

„Tohle místo má pro mě zvláštní kouzlo, protože ho s rodinou navštěvujeme už celá léta,“ tvrdí Baden Marquez, který vyrostl v městečku Kailua. Na jednu stranu se také bojí, aby najednou nebylo na pláži Kailua Beach Park přelidněno, ale na stranu druhou doufá, že turismus pomůže jeho rodnému městu, přestože se tato oblast od jeho dětství hodně změnila. „Nejvíc se bojím toho, že odejdou místní, aby uvolnili místo turistům,“ dodal.

„Myslím, že výhodou je, že slunce vychází přímo za našimi zády, což poskytuje stín v nejparnější části dne,“ pochvaluje si další z místních, Jacob Paet, krásu a jedinečnost pláže Kailua Beach Park.

Kailua Beach Park na Havaji

Mezi nejlepší americké pláže patří i Coopers Beach

Pláž Kailua Beach Park na havajském ostrově Oahu zvítězila, ale které pláže se umístily na dalších místech? A jak to dopadlo v minulých letech? Tady jsou výsledky:

2/ Ocracoke Lifeguarded Beach, Outer Banks, Severní Karolína

3/ Grayton Beach State Park, Florida Panhandle

4/ Coopers Beach, Southampton, New York

5/ Duke Kahanamoku Beach, Oahu, Havaj

6/ Coast Guard Beach, Cape Cod, Massachusetts

7/ Caladesi Island State Park Dunedin/Clearwater, Florida

8/ Hapuna Beach State Park, Big Island, Havaj

9/ Coronado Beach, San Diego, Kalifornie

10/ Beachwalker Park, Kiawah Island, Jižní Karolína

Nejlepší pláže minulých let:

2018: Kapalua Bay Beach, Maui, Havaj

2017: Siesta Beach, Sarasota, Florida

2016: Hanauma Bay, Oahu, Havaj