Bulharsko bylo kdysi jedinou přímořskou zemí, kam se dalo cestovat. Po roce 1989 však zájem o něj prudce klesl, přednost dostaly jiné, do té doby nedostupné destinace. I kvůli tomu, že úroveň služeb či vybavení hotelů nevyhovovaly západním standardům. Bulhaři se ale rychle poučili, začali budovat infrastrukturu. Věnovali pozornost gastronomii i tomu, aby u moře, které je teplé až do konce října, nescházely populární vodní atrakce. To postupně přineslo ovoce. Češi se začali vracet, navíc tuto krásnou zemi objevili i Němci. Proslulá letoviska jsou v sezóně plná, hlavně Zlaté Písky a Varna. Právě asi 30 km od ní leží městečko Albena.

V něm vznikly moderní hotely ve tvaru jakýchsi pyramid. Po čase byla ale jejich výstavba zastavena, aby nedošlo k přelidnění. Albena patří k dražším destinacím v jinak levném Bulharsku. Láká na sedmikilometrovou hlavní pláž. Místy širokou až sto metrů, s jemným zlatým pískem a pozvolným vstupem do moře. Vzhledem k její velikosti se v ní turisté jakoby ztrácejí, vypadá stále poloprázdná.

pláž v letovisku Albena

Sousední Kranevo nabízí levné restaurace

Není zdaleka jediným lákadlem. Když někoho koupání v čistém moři a slunění omrzí, může navštívit lázně s léčivými minerálními prameny. Ty jsou přímo na kolonádě, kde hlavně večer s oblibou korzují turisté. Lze se ale vydat i o pár kilometrů dál. Pěšky i na kole.

letovisko Albena

Na jihu vytéká z přírodní rezervace Baltata říčka Batova. Její malebné břehy jsou pastvou pro oči. Zajímavým místem je přírodní oblast Baltatadenský les. Kdo nemá all inclusive a chce ušetřit na jídle, udělá si tříkilometrový výlet do městečka Kranevo. Tam je řada levnějších restaurací se stejně chutným jídlem.

přírodní rezervace Baltata

Albena zaujme golfisty a tenisty

Na povzbuzení trávení se hodí protáhnout nohy. V městečku najdeme pozůstatky starořímské pevnosti. Středověký hrad s pětiúhelníkovým půdorysem z otomanského období je pak v blízkém Obročišti. Mezi nejvyhledávanější památky patří skalnaté území Kamenný les (Pobiti Kamani), vzdálené od Albeny cca 50 minut jízdy. V něm se až do výšky několika metrů tyčí pozoruhodné kamenné sloupy.

Zaujme i klášter Aladža (Aladzha) vytesaný do skály. Pokud by bylo náhodou zataženo, lze si půjčit kola a zajet do Varny na návštěvu delfinária, kde si děti skvěle užijí vodní show.

skalní klášter Aladža

Abychom nezapomněli, Albena (mapa) je vyhlášeným centrem sportu. Kromě všech možných vodních atrakcí včetně paraglidingu a parasailingu jsou tu hřiště na tenis, volejbal (i beach) a basket. Je zde rovněž golfový areál, půjčovna kol a prostě téměř vše, na co si člověk vzpomene.

bulharské letovisko Albena