Zprávu, že v Řecku se letos turistům otevře první nekuřácká pláž, a to na ostrůvku Serifos v Kykladském souostroví, přivítala nejen většina těch, co rádi chytají bronz, ale i místní. Ti každý večer a pak hlavně po sezóně pracně vyhrabávali z písku nedopalky. Místní správa chce cigarety zakázat na vyhledávané pláži Vagia, ležící 3 km od vesničky Koutalas. Pro zapřisáhlé vyznavače nikotinu však v její odlehlé části postaví oddělenou kuřárnu.

Je fakt, že s tímto ekologickým opatřením už kdysi začala Francie a Španělsko. I populární pláž v italském Bibione je letos pro kuřáky zapovězená. „Vděčí“ za to jejich bezohlednému chování. Stačí vzít na pláž nádobu, do ní típat cigarety a při odchodu obsah vyhodit do koše.

řecký ostrov Serifos

Na ostrově vyrůstal Perseus

Asi by byla škoda nevyužít této zprávy k tomu, abychom se o něco víc seznámili s řeckým ostrůvkem Serifos. Už proto, že je součástí starořeckých pověstí. Právě u jeho břehů totiž přistála záhadná truhla. V té byla zavřena svým otcem, argejským králem Akrisiem, krásná Danaé se synem.

Tím byl jeden z vůbec největších antických hrdinů, Perseus, jenž se v dospělosti vrátil na rodný Argos. A nechtěně naplnil věštbu, kvůli níž byl s matkou vhozen napospas moři – zabil svého dědečka. Při závodě v hodu diskem se ten jeho záhadně stočil a zasáhl krále do hlavy.

Kromě pláže Vagia lze obdivovat i kláštery

Ostrov Serifos je malý, žije na něm jen něco kolem 1400 obyvatel. Někteří rybaří, jiní našli práci v penzionech a restauracích. Velké hotelové areály zde nejsou. Metropole se jmenuje stejně jako ostrov, nejlidnatějším městem je Livadi, za zmínku stojí i Chora.

vesnice Chora

Ta je dobrým výchozím bodem pro výlety, když moře omrzí nebo je pod mrakem. Jde o nenáročné turistické stezky. Jedna vede ke klášteru Taxiarchon. Tam sídlí mniši, takže ho lze obdivovat pouze zvenku. Sousední kostel bývá prý přístupný při bohoslužbě, ale spoléhat na to nelze.

klášter Taxiarchon na ostrově Serifos

Naopak opuštěná hornická obec Koutalas vypadá jako město duchů. Ne náhodou. Pověst o nich vznikla už ve starověku. Serifos měl být očarovaný, což se projevovalo kromě jiného tím, že tu podle hodnověrných svědectví nikdy nekuňkaly žáby.

Dovolenou tady tráví hodně seniorů

Co se nekuřácké pláže Vagia (mapa) týče, rozprostírá se v zátoce Koutalas. Mačkat se tu nebudete – jde o prostornou a ryze přírodní pláž. Je tu k dispozici jen několik lehátek a slunečníků a také miniaturní obchůdek s levnými nápoji a potravinami. Vagia se pyšní zlatavým pískem a křišťálově čistou vodou. Je dobře chráněná proti větru. V zátoce Koutalas se nalézá nejen Vagia, ale také pláž Ganema, nenavazují však na sebe.

pláž Vagia

Pokud jde o památky, kromě dalšího kláštera Moni Evangelistrias se zachovala strážní věž z roku 300 př. n. l. Vzhledem k tomu, že zde nejsou vytvořeny podmínky ani služby, jakých se dožaduje „top“ klientela, míří sem hlavně obyčejní turisté bez přehnaných nároků, často senioři.

Jídlo je tu jako asi všude v Řecku chutné a čerstvé, ať už jde o ovoce, zeleninu, plody moře. Ubytování je pohodlné, ale ani zdaleka ne luxusní. Serifos je prostě pro ty, co mají rádi klid, pohodu, čisté moře a hezkou přírodu. A ke „štěstí“ jim stačí sprcha, postel, skříň a stolek s křeslem.

Serifos