Výbor Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu na svém červnovém zasedání v Paříži rozhodl o tom, že seznam biosférických rezervací UNESCO bude rozšířen o 18 nových chráněných lokalit. Mezi nimi figurují například polský národní park Roztocze, italská část Julských Alp a britský ostrov Wight.

Ten je součástí hrabství Hampshire a od Velké Británie jej dělí Solentská úžina. Krajina je velmi různorodá, nejnápadnější jsou útesy a mořská skaliska. Ta jsou jednak atraktivní na pohled, ale zároveň tvoří cenný biotop a jsou chráněná.

Muzeum na ostrově Wight je zasvěceno dávné minulosti

Ostrov Wight (381 km²) patří k významným evropským nalezištím dinosauřích fosilií z období spodní křídy (například rod Eotyrannus). Nálezům tady napomáhá i neustálá eroze útesů, odhalující stále nové a nové části. Na ostrově bylo taktéž založeno muzeum pro tyto unikátní objevy.

Správním střediskem ostrova Wight je Newport. Leží uprostřed ostrova a je zde hlavní nákupní centrum. Oblíbeným letoviskem, a to díky písčitým plážím, je Ryde (mapa), jedno z největších měst na ostrově. Rozkládá se na severovýchodě. Mezi významná města se řadí i přístav Cowes, kde se každoročně koná slavná regata Cowes Week.

Manžel královny Viktorie, princ Albert (1819–1861), nechal na ostrově Wight vybudovat Osborne House, letní rezidenci královské rodiny. Díky tomu se ostrov stal letoviskem evropské honorace a bylo zde vybudováno mnoho rekreačních budov.

Ryde na ostrově Wight

Uspěli i Rusové s jezerem Elton

A jak vlastně výbor Organizace spojených národů (OSN) pro výchovu, vědu a kulturu postupuje při výběru vhodných lokalit? Při žádosti o zápis na prestižní seznam biosférických rezervací UNESCO posuzuje mimo jiné to, zda se v příslušném regionu dokážou místní obyvatelé přizpůsobit požadavkům na ochranu přírody a zda sami aktivně přispívají k péči o udržení přírodního dědictví a tradic. O zápis zpravidla usilují chráněná území, často jde o přeshraniční regiony. Jako například Julské Alpy, jež se rozprostírají převážně ve Slovinsku, jen částečně v Itálii (na snímku)…

italské Julské Alpy

V červnu roku 2019 výbor UNESCO rozšířil seznam rezervací o více než desítku evropských lokalit včetně zmíněného ostrova Wight, polského národního parku Roztocze (na snímku), rakouského údolí řeky Mury, norské oblasti Nordhordland či jezera Elton v jižním Rusku. Se svým prvním zápisem uspělo jihoafrické Svazijsko a jeho pohoří Lubombo, dokonce dvě nové rezervace získaly Korea, Itálie, Španělsko a Švédsko.

polský park Roztocze

Titulem biosférické rezervace UNESCO se v současnosti pyšní 680 míst ve 122 zemích po celém světě. Zastoupení má i Česko, které toto označení získalo například pro region Šumava, Bílé Karpaty, Křivoklátsko či Třeboňsko.