Slovinsko má jen několik přímořských letovisek. Zato však může nabídnout velké množství přírodních krás, jak na zemi, tak pod ní – například Škocjanské jeskyně (Škocjan Caves). Ty leží na jihozápadě, u hranic s Itálií. Do Terstu je to, co by kamenem dohodil.

Jsou výjimečné v tom, že jde o komplikovaný systém s více než pěti kilometry podzemních prostor. Některé jeskyně jsou přes 200 metrů hluboké, spatříte tu mnoho vodopádů. I proto tato lokalita láká turisty z celého světa.

Škocjan Caves ve Slovinsku

Kdysi zde bylo významné poutní místo

Škocjanské jeskyně (mapa) jsou od roku 1986 součástí seznamu organizace UNESCO. První zmínka o nich navíc pochází od jistého Poseidoniuse z Apemey. Ten někdy kolem roku 60 př. n. l. napsal o řece, co vtéká do nitra země, odkud se pak znovu nečekaně objevuje.

řeka Reka

Měl pravdu. Řeka Reka skutečně mizí na 34 km dlouhou pouť pod povrchem, aby vyústila do Jaderského moře. Za deštivého počasí je pohled, jak míří až 160 metrů pod zem, fascinující i děsivý zároveň. Příznivcům filmu Pán prstenů vnitřek připomíná trpasličí sídlo – Morii.

Archeologické nálezy z éry řecké civilizace byly objeveny v Muší jeskyni, kde se nacházel velký chrám. Šlo tehdy zřejmě o jedno z nejvýznamnějších poutních míst v Evropě, kde byl uctíván kult posmrtného života a komunikovalo se s dušemi předků.

krápníky

Připravte se na mokrý vzduch

Součástí prohlídky je i obrovský Martelův dom. Je 380 metrů dlouhý, 120 metrů široký a 146 metrů vysoký. Jinak celá trasa měří 2,5 kilometru a má 500 schodů. Je třeba se pořádně obléci, teplota se pohybuje kolem 12 stupňů Celsia. Vlhkost vzduchu je tu 80 až 100 %.

Jednou z atrakcí Škocjanských jeskyní je stará stezka. Tou tak před sto lety vedla jedna z tras. Je to dost dobrodružný zážitek, malé schůdky vytesané ve vysokých stěnách mizí v dalších jeskyních. Jednou se na ně turista dívá z výšky patnácti metrů, jindy je má 20 m nad hlavou.

Škocjanské jeskyně

Škocjanské jeskyně lákají na Podzemní kaňon

Nejúchvatnější pohled je, když se Reka (její celý tok nikdo nezná, většinou se prodírá v podzemních nepřístupných místech) rozvodní. Někdy i vytvoří mlhu. Ta ještě zvýrazní genius loci tohoto tajemného místa. Ale i když je v klidu a má podobu spíše potoka, stojí za zhlédnutí.

vodopády ve Škocjanských jeskyních

Na konci zhruba hodinu a půl dlouhé prohlídky se objeví pověstné světlo na konci tunelu – v tzv. Schmidlově dvoraně. Z prosluněné propasti Velká dolina se poté vyjede pohodlně výtahem k pokladnám a parkovišti a výjimečný zážitek končí…

Chcete Škocjanské jeskyně ve Slovinsku navštívit? Turisté mají na výběr ze dvou průvodci komentovaných tras. Atraktivnější je Podzemní kaňon, druhá vede podél Reky k jeskyním. Vstupné se pohybuje v rozmezí od 16 do 24 eur, děti platí přibližně polovinu. V celém areálu panuje přísný zákaz focení, který se úzkostlivě hlídá. Za porušení hrozí pokuta.

Kostel sv. Kancijana a Škocjanské jeskyně