Sedmnáctý ročník události, kterou lze označit za předávání „kulinářských Oscarů“, se uskutečnil koncem června 2019 v Singapuru. Sešlo se tam přes tisíc odborníků z oblasti gastronomie, aby jako každý rok vybrali vítěze, respektive vítězku. Titul Nejlepší restaurace světa za rok 2019 v rámci udílení cen World’s 50 Best Restaurant Awards získal podnik Mirazur ve francouzském městě Menton nedaleko italských hranic.

Pro vyhlášenou restauraci (mapa), již provozuje italsko-argentinský šéfkuchař Mauro Colagreco, je rok 2019 velice úspěšný. Kromě zmíněného titulu podnik obdržel rovněž třetí michelinskou hvězdu. Mimochodem – první dostal v roce 2007, druhou o pět let později.

Za večeři tady dáte skoro sedm tisíc

„Cítím se jako v nebi. Je to důkaz toho, že když máte sen, možné je všechno,” komentoval vítězství Colagreco, jehož středomořská restaurace Mirazur v Mentonu otevřela v roce 2006 a po loňském bronzovém stupínku letos vystoupala na ten nejvyšší. Pokud sem zavítáte, počítejte s tím, že za oběd nebo večeři zaplatíte 260 eur/osoba (cca 6630 Kč).

Francie má v první desítce, stejně jako Dánsko a Peru, dvojnásobné zastoupení. Kromě podniku Mirazur zastupuje kulinářskou velmoc na osmém místě pařížská restaurace Arpège (mapa). Ještě o jedno zastoupení víc však získalo Španělsko, které má mezi prvním deseti podniky hned tři.

Letošní ročník měl i svoje specifika. Nové pravidlo znemožnilo soutěžit předchozím vítězům ankety, jako například restauracím z New Yorku či italské Modeny. Terčem kritiků ankety se také stal systém hodnocení, kdy není zcela jasné, co přesně na restauracích kulinářští experti v anonymní anketě hodnotí.

restaurant Mirazur ve francouzském městě Menton

Které restaurace porazil Mirazur?

Na druhém místě skončila Noma (Kodaň, Dánsko), na třetím Asador Etxebarri (Axpe, Španělsko), na čtvrtém Gaggan (Bangkok, Thajsko). Na pátém Geranium (Kodaň, Dánsko), na šestém Central (Lima, Peru), na sedmém Mugaritz (San Sebastian, Španělsko). Na osmém Arpège (Paříž, Francie), na devátém Disfrutar (Barcelona, Španělsko) a na desátém Maido (Lima, Peru). V první padesátce žebříčku nejlepších restaurací se neobjevil žádný český podnik…