Tak jako v Česku existují syslí louky, v Karibiku prasečí pláž, tak v Japonsku nejvíce táhnou králíci. Respektive stovky králíků na jednom místě. Ostrov Okunoshima (Okunošima), který se rozprostírá na necelém kilometru čtverečním, je doslova zahlcen roztomilými chlupáči. Ti jsou k turistům více než přítulní. Nicméně – kde se na ostrově vzali, je záhadou. Existují dvě vysvětlení.

Za druhé světové války se přímo na ostrově Okunoshima vyráběl v tajných laboratořích jedovatý plyn yperit a jiné chemické zbraně dodávané do Číny. Účinky se měly testovat právě na pokusných králících. Jenže po skončení války byly továrny uzavřeny a nevinná zvířata měla být nemilosrdně popravena. Pracovníkům se jich ale nejspíš zželelo a vypustili je do volné přírody. Tam se samozřejmě králíci rychlostí blesku rozmnožili, jelikož na ostrově Okunoshima se větší predátor nenachází. Není divu, že lokalita dostala přezdívku Usagi Džima neboli Ostrov králíků.

králíci na ostrově Okunoshima

Kvůli jídlu se z vás rychle stanou kamarádi

Jenomže podle druhé verze byli králíci skutečně utraceni a tahle obrovská kolonie pochází od osmi ušounů, které na ostrov v roce 1971 přivezli žáci jedné tamní školy. Tady se příběhy shodují. Děti králíky vypustili do volné přírody, kde jim v rozmnožování nic nebránilo. Nikdo nikdy králíky nespočítal, ale odhady hovoří o více než tisícovce hlodavců.

králíci

Není překvapením, že divocí králíci nejsou zas tak divocí. Touha po žrádle je silnější než cokoliv jiného. Tudíž i člověk je kamarád, hlavně když má něco na zub. Výjevy, kdy je jeden člověk obklopen stovkami nenažraných ušáků, nejsou výjimečné.

Někteří návštěvníci malého ostrova Okunoshima (mapa) jsou ale z nezvyklého zájmu králíků natolik zaskočeni, že před gangem začnou utíkat, z čehož pak vznikají komické situace. Někomu tedy mohou připadat až hororově. „Všude, kam se podíváte, jsou desítky, stovky králíků, kteří si to hopkají vstříc lidem s jídlem. Může to být až děsivé, když jich je ve skupině i 400,“ řekla jedna z japonských turistek.

králíci na japonském ostrově

Na ostrov Okunoshima míří trajekty

Každopádně jsou lidé z roztomilých chlupáčů víc nadšení než vystrašení. Na ostrově Okunoshima proto vzniklo několik specializovaných obchodů, kde se dá nakoupit speciální potrava přímo pro králíky. Nafasujete zde granule, nakrájené mrkvičky a zelí. Lidé se tak nemusejí strachovat, když přijedou s prázdnou. A ani se nikdo nemusí stresovat, když dostane chuť na králíka na smetaně, nikdo jejich počty nekontroluje.

králíci jsou všude

V Japonsku mají lidé slabost pro vše roztomilé, proto je ostrůvek poměrně turisticky frekventovaným místem. Pravidelně sem jezdí trajekty z malého přístavu Tadanoumi (mapa), který spadá pod město Takehara.

Kromě králíků je atrakcí ostrova Okunoshima také muzeum onoho jedovatého plynu, který se zde vyráběl. V okolí je několik turistických stezek, golfové hřiště, plochy pro kempování i pěkné pláže. Jelikož jsou ale zdejší chlupatí obyvatelé nadřazeni všemu ostatnímu, ani dnes sem nemohou návštěvníci dorazit se svými domácími mazlíčky.

pláž na ostrově Okunoshima