Slovensko máme doslova za humny a možná proto Čechům nepřipadá tak úchvatné a hodné návštěvy. Přitom mají naši bratři a sousedé skutečně co nabídnout. Není snad správného Čecha, který by Slovákům nezáviděl Tatry. Vysoké kopce plné dechberoucích výhledů a hned po nimi ráj v podobě termálních pramenů v obci Bešeňová.

Kromě toho mají Slováci v rukávu ještě gastronomii. Kdo by nemiloval halušky a brynzu? Tahle malá krajina vás prostě dostane do kolen svou nádherou a rozmanitostí. I když se tam platí v eurech, může to být luxusní dovolená za méně peněz než skutečná exotika…

lanovka v Tatrách

Turisty uchvátí Lomnický štít i Chata pod Rysy

Vysoké Tatry – kdo z Čechů tu nebyl?! Dvacet pět zdejších štítů má více než 2500 m n. m., tyčí se tady i nejvyšší hora celých Karpat – Gerlachovský štít (2655 m). Můžete si ho krásně vychutnat z observatoře na Lomnickém štítě (mapa), kam se dostanete pěšky s horským průvodcem nebo lanovkou ze Skalnatého plesa. Na Lomnickém štítě (2. nejvyšší hora, 2634 m) můžete dokonce i přespat. Jsou tu dva pokoje, které je ale nutné si zarezervovat s dostatečným předstihem. Zážitek z ticha, který se rozhostí po odjezdu turistů poslední lanovkou, je neskutečný… Noční oblohu a světélka měst pod vámi umocní exkluzivní večeře o několika chodech.

Lomnický štít

Nevynechejte ani přenocování na některé z tatranských vysokohorských chat. Určitě tam ochutnejte „parené buchty“, vlastně kynuté ovocné knedlíky. Na hraniční přechod do Polska se dá vystoupat na vrcholu Rysů (2503 m n. m.), kde je nejvýše položená Chata pod Rysy (2250 m n. m.). Vystoupal sem v roce 1913 i Lenin a u chaty zde po něm můžete najít rudé stopy! Pravda, jen namalované barvou, ale jsou tu. A ještě pikantní drobnost – výhled z latríny na Chatě pod Rysy určitě stojí za to. Nebudete chtít odejít…

Chata pod Rysy

Areál Bešeňová nabízí rovněž muzikoterapii

Mezi Ružomberkem a Liptovským Mikulášem se nachází malá obec s názvem Bešeňová (mapa), která je známá především svými termálními prameny a lázněmi. První písemná zmínka pochází už z roku 1503. Nalézají se zde prameny i o teplotě 60 stupňů, se zvýšeným obsahem vápníku, hořčíku, sodíku, draslíku a železa. Nemusíte se ale bát, že byste zde narazili na seniorský park. Těšit se můžete na Vodní park, který těchto darů využívá pro své hosty.

Krásný areál s hotelovými pokoji a roztomilými bungalovy je obestřen dohromady patnácti bazény. Celoročně jsou otevřeny čtyři venkovní s geotermální vodou, kde je teplota od 27 do 39 stupňů. Nechybí ani plavecký bazén s dráhami nebo umělým vlnobitím. Ve vnitřních prostorách pak najdete sauny s rituály a aromaterapiemi. Vířivky ve venkovních i vnitřních prostorách, masáže, muzikoterapie… A samozřejmě nikdy není daleko bar.

masáže v areálu Bešeňová

Ani děti se tady nudit nebudou

Celý park v obci Bešeňová funguje na principu využívání horkých termálních pramenů, které se nacházejí v hloubce dvou tisíc metrů.

Pro ty menší, ještě životem neunavené ratolesti, je na ploše o rozloze 1000 metrů čtverečních atrakcí víc než dost, aby večer cítily únavu jako po bitvě. Toboganová 30metrová věž, šest toboganů s celkovou délkou jeden kilometr nebo možnost potápění či zapůjčení surfů.

aquapark v obci Bešeňová