Organizace UNESCO rozšířila v červenci roku 2019 svůj Seznam světového kulturního dědictví také o osm staveb jednoho z nejvýznamnějších amerických architektů, spisovatele a obchodníka s uměním. Frank Lloyd Wright (1867–1959), po němž byla pojmenovaná dokonce i anglická značka obuvi Frank Wright, se sice radovat nemůže, jeho příznivci jsou však značně potěšeni.

Podle návrhů slavného architekta, jenž vystudoval wisconsinskou univerzitu v Madisonu, bylo ve světě postaveno více než 100 budov. Frank Lloyd Wright nejprve pracoval v Chicagu pro Josepha Lymana Silsbeea, později se angažoval v architektonické firmě Adler & Sullivan. V roce 1893 si otevřel vlastní praxi. Na několika projektech spolupracoval s českým inženýrem Jaroslavem Josefem Polívkou.

„Wright říkal, že velký architekt musí být interpretem své doby, svých dní a svého věku. Stanovoval si dva cíle: definovat, nebo dokonce stvořit styl 20. století a redefinovat, jací jsme jako lidské bytosti,” řekl o svém profesorovi John Lobell z Fakulty architektury při Prattově institutu v New Yorku.

Frank Lloyd Wright

Veřejnost nejvíce fascinují muzeum a Fallingwater

A které stavby UNESCO zaštítilo? Tak například Guggenheimovo muzeum v New Yorku. The Solomon R. Guggenheim Museum, jak zní jeho oficiální název, je jednou z nejznámějších galerií moderního umění. Stojí na rohu Fifth Avenue a East 89th Street (mapa), mezi Central Parkem a East River v horním Manhattanu. Už první pohled na tento objekt prozradí, že v návrzích svých staveb Frank Lloyd Wright používal neobvyklé geometrické tvary.

Guggenheimovo muzeum

A navíc – jedinečným způsobem dokázal zakomponovat část terénu přímo do budovy, kterou tvořil. K jeho nejvýznačnějším počinům patří dům nazvaný Fallingwater (Vodopád). Nalézá se v Mill Run v Pensylvánii. Wright ho v letech 1936–1939 vytvořil pro rodinu obchodníka Kaufmanna, jenž vlastnil obchodní dům v Pittsburghu. V současnosti Fallingwater, který se rovněž stal součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, funguje jako jedno z muzeí věnovaných právě Franku Lloydovi Wrightovi.

Frank Lloyd Wright - Fallingwater

Další oceněná stavba – Hollyhock House – stojí v Los Angeles. Postavena byla v letech 1919–1921. Zaujme svým „introvertním“ exteriérem s malými okny. Design nakloněných vnějších stěn přitom evokuje mayské stavby.

Hollyhock House

Čtvrtý je Robie House v Chicagu. Dostavěn byl v roce 1910, o 53 let později byl prohlášen za národní historickou památku. Je přední ukázkou Wrightova architektonického stylu zvaného Prairie style. Umělec kromě hlavního designu navrhl rovněž veškerá okna, osvětlení, koberce, nábytek a další doplňky.

Robie House

Frank Lloyd Wright zaujal i kostelem

Pod organizaci UNESCO spadá i Dům Herberta a Katherine Jacobsových v Madisonu. Pochází z roku 1937 a národní historickou památkou je od roku 2003. Frank Lloyd Wright stavbu ve tvaru L a se dvěma ložnicemi vytvořil pro svého známého, novináře Herberta Jacobse.

Dům Herberta a Katherine Jacobsových

Kostel Unity v illinoiském Oak Parku vznikl v letech 1905–1908 a je považován za jednu z nejvýznamnějších Wrightových staveb z prvního desetiletí 20. století. Ve své době se jednalo o velmi moderní a nadčasový počin, který inspiroval i další architekty, například Franka Gehryho.

Frank Lloyd Wright - kostel Unity

Dům Taliesin ve Spring Green ve Wisconsinu je známý i pod přezdívkami – Taliesin East, Taliesin Spring Green či Taliesin North. Co se architektury týče, taktéž se jedná o Prairie style. Budova z roku 1911 má dosti pohnutý osud – v roce 1914 zde došlo k hromadné vraždě a úmyslnému založení požáru.

Frank Lloyd Wright - Taliesin East

Osmá stavba se jmenuje podobně – Taliesin West. Stojí ve Scottsdale v Arizoně. Frank Lloyd Wright ji navrhl jako svoje zimní sídlo a žil zde až do své smrti v roce 1959. V současnosti se jedná o hlavní kampus architektonické školy a současně je sídlem nadace Frank Lloyd Wright Foundation.

Frank Lloyd Wright - Taliesin West