Slovinsko je jednou z nejzelenějších zemí Evropy. Husté lesy, strmé štíty hor a hlavně četná jezera jsou lákadlem pro všechny, co milují přírodu a pěší túry. Nejznámějším jezerem je Bled, avšak největší je Bohinj (česky Bohinjské, slovinsky Bohinjsko). Má obrovskou výhodu v tom, že úřady zakázaly na jeho březích cokoli stavět, aby se zachovala původní krajina.

To se povedlo, na hladině se jako v zrcadle odrážejí štíty okolních hor. Jezero Bohinj (mapa) je sladkovodní, přes 4 km dlouhé, 1 km široké a až 45 metrů hluboké.

jezero Bohinj

Vodopád Savica okouzlí nejen fotografy

Jednou z nejoblíbenějších letních činností jsou kromě koupání (voda má cca 22 stupňů) i pěší túry. Stezka kolem jezera měří 12 km, hezčí část vede po severním břehu a má 8 km. Cestu lze spojit s plavbou – lodí se nechat dovézt na druhý břeh a vrátit se zpět pěšky.

Bohinj trochu připomíná norské fjordy. „Krmí“ ho Bohinjka, což je přítok řeky Sáva, a také impozantní, 60 metrů dlouhý vodopád Savica. Cesta k němu je upravená pomocí dřevěných schodů, vede lesem. Z malého altánku si lze vychutnat krásu pramenů vody, padajících do jezírka.

vodopád Savica

Najde se tu i další, menší vodopád nazývaný Malá Savica. Celé území je součástí národního parku Triglav. Leží nedaleko hranice s Itálií a pokrývá většinu slovinské části Julských Alp. Nejvyšší vrchol se jmenuje stejně jako park, je vysoký 2864 m.

jezero Bohinj v Julských Alpách

Jezero Bohinj svádí také k potápění

Jen málokdo odolá pokušení podívat se na celé území z výšky. Pěšky to vyžaduje značné úsilí, ale naštěstí nahoru jede lanovka Vogel. Nástup je nedaleko osady Ukanc. Oblast kolem jezera Bohinj je oprávněně považována za jedno z nejkrásnějších míst Slovinska.

lanovka Vogel

Ubytovat se dá ve vesnicích poblíž, nalézají se tu např. Ribčev Laz, Stara Fužina (na snímku) či Studor. Kromě restaurací a penzionů nabízejí množství aktivit. Výběr je pestrý – jízda na kánoích či v kajacích, rybaření, rafting a paragliding. Je možné si půjčit kola, motorové čluny…

Stara Fužina ve Slovinsku

Na své si přijdou i příznivci památek. Zejména původně románský kostel sv. Jana Křtitele stojí za zhlédnutí. Navíc jeho okolí doslova vybízí ke koupání, stejně tak jako pobřeží na opačné straně jezera Bohinj, u kempu Zlatorog. Při ponoření se pod hladinu lze skrze čirou vodu vidět hodně hluboko.

kostel sv. Jana Křtitele