Bent Pyramid neboli Lomená pyramida v egyptské nekropoli Dahšúr, ležící zhruba 40 km jižně od Káhiry, láká obdivovatele prastarých památek z celého světa. Skvělou zprávou je, že byla nedávno konečně zpřístupněna. Co přimělo Egypťany k tomuto kroku, který nikdo nečekal?

Úřady se domnívají, že díky odtajnění vnitřních prostor a také jedné z vedlejších hrobek bude Dahšúr pro turisty mnohem atraktivnější.

Která teze je pravděpodobnější?

Lomená pyramida v Dahšúru (mapa) je vysoká 101 metrů a ve 26. století před naším letopočtem ji nechal postavit faraon Snofru, zakladatel 4. dynastie. Jedná se tedy o jednu z nejstarších zachovaných pyramid v celém Egyptě. Svůj název dostala díky tomu, že se její stěny přibližně v polovině výšky lámou do tupějšího úhlu. Konkrétně – ve spodní části svírají stěny se zemí úhel 55°, ve výšce 45 metrů se však lámou na mírnější úhel 43°.

Tato zvláštnost bývá vysvětlována číselnou symbolikou. Jsou to vlastně dvě pyramidy v jedné, což má vyjadřovat spojení Horního a Dolního Egypta pod faraonovou vládou. Jiná verze hovoří o tom, že stavitelé navrhli stěny příliš příkré, což ohrožovalo statiku stavby – s ohledem na nepříliš stabilní podloží. Tudíž bylo v průběhu stavby rozhodnuto změnit sklon stěn.

Mimochodem – Snofru pro sebe nechal vybudovat ještě další dvě pyramidy. První se jmenuje Médúmská neboli Falešná, druhá Červená (mapa). Ta byla postavena krátce po Lomené a stejně jako ona má úhel stěn 43 stupňů.

Lomená pyramida má dvě komory

Přestože dahšúrské pyramidy jsou s mnohem proslulejšími pyramidami v Gíze součástí Seznamu světového kulturního dědictví, který sestavuje Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), jezdí do pouště mimo Káhiru jen zlomek turistů. Teď, když je Lomená pyramida otevřená pro veřejnost, jich zřejmě v Dahšúru dost přibyde…

Návštěvníci mohou do Lomené pyramidy vstoupit severním vchodem. Ten je umístěný 12 m nad zemí. Pokračuje sestupnou chodbou do hloubky 25 m. Tam se z úzké předsíně s přečnělkovou klenbou zvedá schodiště, které vede do dolní komory. Ta je s horní komorou propojena úzkým nepravidelným tunelem, vysekaným ve zdivu jádra pyramidy. Turisté si tedy udělají přesnější obrázek o konstrukci stavby, která je podle odborníků příkladem prvního pokusu o postavení pyramidy s hladkými stěnami.