Sklon 37,45 procenta má Ffordd Pen Llech, tedy nejstrmější ulice na světě. Najdete ji ve městě Harlech v severním Walesu. Do Guinnessovy knihy rekordů byla zapsána v červenci roku 2019. O prvenství připravila Baldwin Street v novozélandském městě Dunedin.

Ta má o dvě procenta menší sklon než Ffordd Pen Llech. Přesto však Baldwin Street (mapa) zůstává unikátem. Je to totiž „nejstrmější ulice na jižní polokouli“.

Místní hrad pochází z 12. století

Ffordd Pen Llech (mapa) je dlouhá 350 metrů a vede ke zřícenině středověkého hradu Harlech, který je zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Oproti Baldwin Street, jež držela rekord ve strmosti uplynulé dva roky, má však velšská ulice nevýhodu v tom, že její název si napoprvé zapamatuje opravdu jen málokdo.

město Harlech s hradem a ulicí Ffordd Pen Llech

Obyvatelé městečka Harlech doufají, že rekordně strmá ulice přiláká další turisty. Baldwin Street v Dunedinu se totiž díky zápisu do Guinnessovy knihy rekordů stala světoznámou atrakcí a lidé si ji často fotili na sociální sítě.

Ulice Ffordd Pen Llech není jediným lákadlem

O prvenství Fford Pen Llech rozhodl výbor Guinnessovy knihy rekordů v půli července 2019. Ulici ve Walesu přezkoumal na základě podnětu od místního podnikatele a historika Gwyna Headleyho. Ten se o sklon ulice začal zajímat ve chvíli, kdy mu po ní sjelo auto s plně zataženou ruční brzdou. „Je mi Baldwin Street na Novém Zélandu líto, ale strmější je strmější,“ uvedl Headley vítězoslavně.

„Věděli jsme, že je ulice Ffordd Pen Llech strmá, ale neuvědomili jsme si, že je nejstrmější na světě,“ řekla majitelka jednoho z místních podniků Glyn Robertsová. „Je to kouzelná část světa a tohle vyznamenání může městečku přinést jen to nejlepší, třeba více návštěvníků,“ doplnila.

Jestliže se do Harlechu ve Velké Británii vydáte, lze jeho návštěvu spojit s toulkami po národním parku Snowdonia, který se rozprostírá všude okolo. Bude-li pěkné počasí, můžete se vykoupat na 6,5 km dlouhé a cca 200 m široké písčité pláži Harlech Beach v zálivu Tremadog. Příznivci golfu jistě ocení přilehlé hřiště Royal St. David’s Golf Club (mapa).

Harlech Beach