Bulharsko po letech stagnace, kdy do něj Češi skoro nejezdili, opět zažívá boom. Vyrostla tady řada hotelů, co splňují i nejnáročnější kritéria, služby se změnily. A moře zůstalo stejně krásné a teplé jako kdysi, na plážích nescházejí atrakce jako všude jinde. Hodně našinců míří do okolí města Varna a na Slunečné pobřeží, kde je v sezóně dost rušno. Tipem na klidnou dovolenou, kdy ale turistům nic z obvyklého standardu nechybí, je rybářská vesnice Achtopol.

Na jejím místě podle archeologů existovaly obydlené osady již v mladší době kamenné. Achtopol je podle všeho také nejstarší bulharská vesnice na pobřeží Černého moře. Najdeme v ní vykopávky antických hradeb i zbytky středověkého opevnění. Nejdéle zde asi žili Řekové.

bulharské letovisko Achtopol

Nejbližší letiště je v Burgasu

Po balkánských válkách ovšem připadlo město Bulharsku (1913) a přišli do něj uprchlíci z východní Thrákie. Asi o pět let později Achtopol zničil velký požár, při něm bohužel shořela i starobylá katedrála Zesnutí přesvaté Bohorodice, zasvěcená Ježíšově matce, Panně Marii.

Z památek se zachoval kostel Nanebevzetí, klášter sv. Yani a menší sakrální stavby. Ale zpět k tomu hlavnímu, proč sem lidi jezdí. Achtopol leží asi 85 km od Burgasu, kde je mezinárodní letiště, na skalnatém poloostrově v podhůří Strandži. Jde o příjemné prázdninové letovisko.

Malá zátoka obklopená útesy působí romanticky, láká na odpočinek a slunění na plážích. Ta hlavní je dlouhá asi 2 km, s pozvolným vstupem do moře. Je tu obvyklý servis (lehátka a slunečníky za poplatek) i bohatá nabídka vodních sportů, např. paragliding a parasailing.

maják u letoviska Achtopol

Achtopol láká i na opuštěné pláže

Po samotáře je tu skryto množství zdánlivě utajených zátočin, kde najdeme malé, často zcela opuštěné pláže. Na nich sice žádné služby čekat nelze, zato ticho, které ruší jen všudypřítomné zvuky mořských vln, je učiněným balzámem na nervy.

Když se turisté vracejí zpět do civilizace, někteří navštíví malé hospůdky s nabídkou vyhlášené tradiční bulharské kuchyně. Najdeme tu i kavárničky a cukrárny. Nechybí ani oblíbené tržiště s ovocem a zeleninou. Je zde množství obchodů, ale i lékárna, bankomat, banka či poliklinika.

Achtopol

Kdo chce jít na výlet, lze doporučit návštěvu Veleky (na následujícím snímku), jedné z nejhezčích řek v zemi. Achtopol (mapa) od ní leží kousek. Zcela jiný a krajně neobvyklý zážitek poskytne vesnice Kosti, proslavená lidovým tancem „nestinarski“, kde místní tančí bosýma nohama ve žhavém popelu.

Ti, co mají slabost pro podmořský život, se vydají asi tak 3 km směrem na severozápad od vesnice Achtopol. Je tam vesnice Varvara, vyhlášená jako ráj potápěčů. Zdejší skalnaté pobřeží je pro ně díky členitému terénu jak stvořené, místy působí dobrodružně.

pláž u řeky Veleka