Město Janov kupodivu není tak světově proslulé jako Řím, Florencie či Benátky, i když má jedno z nejlépe zachovalých historických center nejen v Itálii, ale i v celé Evropě. Od roku 2006 je jeho část na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Janov (neboli Genova či Genoa) má i zajímavou polohu, zabírá zhruba 35 kilometrů na pobřeží Ligurského moře, hned kousek za ním jsou Apeniny. Jde o největší přístav v Itálii, proto měl už ve středověku velký obchodní i ekonomický význam. Ten ještě posílily schopnosti zdejších podnikatelů a loďařů.

přístav v Janově

Narodil se tady také Paganini

Dodnes z něj odplouvají lodě všech typů, včetně zaoceánských. Místní se rádi chlubí slavnými rodáky. Mezi ně patří Kryštof Kolumbus, houslový virtuos Niccolo Paganini či národní hrdina Giuseppe Garibaldi. Je tu rovněž množství galerií, muzeí, paláců, chrámů i svérázné uličky.

V jedné z četných ér, kdy se městu Janov (mapa) hospodářsky dařilo, začaly šlechtické rody stavět honosné a bohatě zdobené rezidence. Každá je originální a architektonickým řešením specifická. Komplex Palazzi dei Rolli, kde je těchto staveb dvaačtyřicet, je urbanistickou raritou.

Lanterna

Dominantami je vysoký přístavní maják Lanterna s erbem sv. Jiří, patrona města (typický kříž najdeme na erbu i vlajce) a také San Lorenzo, největší katedrála v Janově. Na hodně lidí působí tajemně. Možná proto, že její součástí je kaple Cappella di San Giovanni Battista.

katedrála San Lorenzo ve městě Janov

V té se totiž nacházejí relikvie Jana Křtitele. Ty sem kdysi dávno dovezli janovští námořníci. Dodnes se přísně střeží (některé jeho ostatky jsou i u nás, v zámku Bečov nad Teplou). Pozornost přiláká i nenápadný dům u hlavního náměstí Piazza de Ferrari, kde vyrůstal Kryštof Kolumbus.

Piazza De Ferrari

Na tomto náměstí je také celá řada historicky významných budov. Třeba dóžecí palác, budova opery Teatro Carlo Felice, nepřehlédnutelná kašna, podle které nelze Piazza de Ferrari minout.

Teatro Carlo Felice ve město Janov

Ve městě Janov si pochutnáte nejen na těstovinách

Stejně jako novogotický hrádek Castello d’Albertis na vrchu Montegalletto. Během návštěvy města Janov si nenechte ujít ani Palazzo Reale v římském raně barokním stylu. Slouží jako galerie, zaujme zejména barokními reprezentačními sály.

Palazzo Reale ve městě Janov

Za zmínku stojí starý přístav s jachtami, promenádou a molem, kde jsou restaurace. Typickým jídlem, co vyhledávají gurmáni, jsou těstoviny s bazalkovým pestem – pesto alla Genovese, Focaccia (pizza chléb s olivovým olejem) a Torta Pasqualina (plněné listové těsto). Náplní je obvykle mangold, sýr, bylinky, vejce a artyčoky.

chléb Focaccia

Janov sice primárně není plážové město, ale pár se jich zde i v okolí najde. Většinou menších, v romantickém prostředí. Například San Nazaro, Bogliasco (na snímku), Camogli aj.

Bogliasco