Letní dovolená v Bulharsku – to vůbec není špatný nápad! Z Prahy či jiného českého města tam doletíte za dvě hodiny. Ceny potravin v obchodech a jídel v restauracích jsou nízké. Čepované pivo běžně seženete za jedno euro! Jedním z letovisek, kde lze prožít pohodové dny i noci (nejen v hotelovém baru), je Pomorie nedaleko letiště v Burgasu. Velkou předností je Černé moře, teplé ještě v říjnu, na řadě pláží dokonce nemusíte mít plavky. Na přírodu narazíte na každém kroku.

Konkrétně se jedná o zhruba desetikilometrovou vzdálenost. To znamená, že když například v sedm hodin večer odletíte z Letiště Václava Havla, krátce po desáté hodině už budete ubytováni. A jelikož se úroveň ubytovacích zařízení v Bulharsku, včetně Pomorie, velmi zlepšila, lze zde najít i moderní hotely s praktickým režimem all inclusive. Ti, co rádi podnikají celodenní výlety, pro změnu ocení studio či hotel bez stravy, se snídaní nebo s polopenzí. Všude je spousta možností, jak se dobře a levně nasytit.

hotel v Pomorie

Nejvíce lidí míří na severní pláž

Pomorie (mapa), jehož historie sahá až do 4. století př. n. l., je spíše klidnější středisko, kde se však nikdo nudit nebude. K posezení láká mnoho malých hospůdek a restaurací s vyhlášenou kuchyní. Rychlé občerstvení nabízejí stánky v blízkosti pláží. Centrem města vede živá pěší zóna obklopená parkem. Najdete zde obchůdky, kavárny, diskotéky i nejrůznější atrakce pro děti včetně lunaparku.

promenáda v Pomorie

Co se pláží týče, jsou tu tři hlavní. Severní je písčitá a má pozvolný vstup do vody. Na bezpečnost zde dohlížejí plavčíci. Můžete si pronajmout lehátka a slunečníky, jsou tu půjčovny šlapadel, surfů a skútrů. Vyzkoušet lze i vodní lyže nebo parasailing. Chcete-li větší klid, vydejte se dál na sever po šíji oddělující Černé moře od Pomorijského jezera, kde lze spatřit vzácné druhy ptáků…

pláž v Pomorie

Druhá pláž je menší a je situována v jižní části letoviska. Je klidnější, dále od centra, místy s kameny. Najdete tu však klid a soukromí. Unikátní je tzv. Černá pláž s léčivým bahnem a pískem. Ostatně – bahenní koupele vhodné pro jedince s onemocněním pohybového a nervového ústrojí či s lupénkou, ekzémy nebo gynekologickými problémy nabízejí rovněž některá wellness centra.

Pomorie

Autobus vás odveze až na Slunečné pobřeží

V samotném centru Pomorie, rozprostírajícím se na malém poloostrově, nespatříte mnoho historických budov. V roce 1906 totiž město zachvátil obrovský požár. Kdyby k němu nedošlo, údajně by to tady vypadalo podobně jako v Nesebaru, respektive v jeho historické části. Ta je od Pomorie vzdálena pouhých 19 kilometrů, což přirozeně svádí k nezapomenutelnému výletu.

kostel Birth of the Most Holy Virgin Mary v Pomorie

Pomorie má i poměrně rozsáhlé předměstí – na pevnině. Jeho součástí je malé autobusové nádraží na křižovatce ulic Musala a Knjaz Boris I, kde zastavují dálkové i pobřežní linky. Autobusy z Burgasu na Slunečné pobřeží jezdí v obou směrech zhruba každých třicet minut. Některé zajíždějí i na poloostrov, konkrétně na křižovatku ulic Solna a Neo Anchialo.

starý dům v centru Pomorie

Nejzajímavější památkou přímo v Pomorie je klášter sv. Jiří. Nestojí v centru, ale na předměstí, u rušné křižovatky. Jedná se o komplex budov, vstup je volný. Uvnitř areálu je dvůr, hrobky, zahrádky a budovy s církevními malbami, včetně kostela.

klášter sv. Jiří

Pomorie nadchne také milovníky vína

Vzhledem k tomu, že se v Pomorijském jezeře těží sůl, nechybí v Pomorie ani Muzeum soli. Možná neodoláte a zavítáte do Historického muzea v jižním cípu poloostrova. Zajímá-li vás hodně dávná historie, navštivte kousek za městem thrácký tumulus ze 3. století (mapa). Pokud máte děti, můžete tento krátký výlet spojit s návštěvou blízkého aquaparku Sunset. Pakliže oceníte kulturní vyžití, vězte, že během letní sezóny se ve městě konají desítky koncertů, divadelních představení a festivalů. Pořádají se i výstavy.

thrácký tumulus

Asi 8 km od Pomorie leží malebná vesnička Sarafovo s nádhernými plážemi. Velice zajímavá je přírodní rezervace Atanasovské jezero, které jižně od Sarafova vytváří rozsáhlou lagunu. Na slunných svazích okolo Pomorie se výborně daří vinné révě. Zdejší produkce vína patří mezi nejkvalitnější a nejuznávanější v Bulharsku. Takže neváhejte zavítat do některé z místních vinoték…

pobřeží v Pomorie