Olympská riviéra, která se táhne od Soluně po pobřeží Egejského moře, má nejen krásné pláže, ale i panorama. Když se turista ohlédne, spatří za sebou (na většině míst) bájnou horu Olymp, sídlo nejvyššího starořeckého boha Dia a jeho sourozenců.
Kdo má v sobě smysl pro dobrodružství a romantiku, zpravidla si udělá volný den, aby mohl toto mytické pohoří (mapa) navštívit. Pro jedince s dobrou kondicí nepředstavuje výstup až tak velký problém. Zvládnou ho i děti tak od deseti let výš. Ale to neznamená, že nedá tělu zabrat.
Nejvyšším vrcholem je Mytikas
Olymp (Mount Olympus) se nachází u Thermského zálivu, na rozhraní řecké Makedonie a Thesálie, lze se k němu snadno dostat i ze Soluně. Nejblíž je asi osada Litochoro na samém úpatí a přímořské letovisko Leptokaria, kde je geologické muzeum a z pláží asi nejhezčí výhled na horu zdola.
Doporučuje se vyjít po rozednění, zvládnout převýšení asi 2000 m na 8 km je docela náročné. Navíc počasí je nevyzpytatelné. Mračna, i bouřková, často zahalují celé pohoří, takže na ně není vidět. Staří Řekové mysleli, že se bohové zlobí, a vítali každou chvíli, kdy bylo jasno.
Obvykle se vychází z chaty Prionia (1100 m), kam lze dojet autem, a stoupá se na Mytikas (2918 m), nejvyšší ze sedmi hlavních vrcholů pohoří Olymp i celého Řecka. Je lepší se pořádně obléci, i v létě teplota kolísá, od nuly až po 20 °C! Navíc bývá střídavě jasno i zataženo.
Prochází se krásnými údolími, hustými lesními porosty i ostrými skalnatými vrchy. Olymp se rozkládá na ploše asi 500 km², stal se prvním řeckým národním parkem, je také na seznamu UNESCO. Vznikl ve čtyřech vegetačních pásmech na 52 vrcholech, od 760 do 2918 m.
Olymp kdysi Řeky spíše děsil
Kromě starých bohů si Olymp i okolí oblíbil Alexandr Veliký a hlavně jeho otec Filip II. Byl také 110 km odsud, v městečku Vergina, pohřben. To může být další tip na zajímavý výlet, v sedmdesátých letech se tu zázračně našla jeho neporušená hrobka plná zlatých předmětů.
Dnes je sice část objeveného pokladu vystavena v Archeologickém muzeu v Soluni, to hlavní – hrobky a nejcennější předměty – zůstávají ve Vergině. Rozhodně je na co se dívat. Ale zpět na Olymp, aby se na nás Zeus nenaštval, a přidáme trochu faktografie.
Pohoří vzniklo před 200 miliony lety na dně mělkého moře. Poté sesun ledovců vytvořil ostré příkré vrcholy. Vyrůstají jakoby z ničeho a ohromí výškou i rozlehlostí. Není divu, že bylo považováno za sídlo bohů. Staří Řekové se neodvážili přiblížit dál než na jeho úpatí.
V pohoří Olymp a okolí kromě přírodních a architektonických krás narazíme i na zvířata. Jsou tu lišky, jezevci, kamzíci. Ty lze vidět, jak šplhají v nebezpečném terénu, nad hlavou může lítat orel skalní. Na výstup platí omezení, je možný od konce května do října, podle počasí.