Olympská riviéra, která se táhne od Soluně po pobřeží Egejského moře, má nejen krásné pláže, ale i panorama. Když se turista ohlédne, spatří za sebou (na většině míst) bájnou horu Olymp, sídlo nejvyššího starořeckého boha Dia a jeho sourozenců.

Kdo má v sobě smysl pro dobrodružství a romantiku, zpravidla si udělá volný den, aby mohl toto mytické pohoří (mapa) navštívit. Pro jedince s dobrou kondicí nepředstavuje výstup až tak velký problém. Zvládnou ho i děti tak od deseti let výš. Ale to neznamená, že nedá tělu zabrat.

Nejvyšším vrcholem je Mytikas

Olymp (Mount Olympus) se nachází u Thermského zálivu, na rozhraní řecké Makedonie a Thesálie, lze se k němu snadno dostat i ze Soluně. Nejblíž je asi osada Litochoro na samém úpatí a přímořské letovisko Leptokaria, kde je geologické muzeum a z pláží asi nejhezčí výhled na horu zdola.

Litochoro

Doporučuje se vyjít po rozednění, zvládnout převýšení asi 2000 m na 8 km je docela náročné. Navíc počasí je nevyzpytatelné. Mračna, i bouřková, často zahalují celé pohoří, takže na ně není vidět. Staří Řekové mysleli, že se bohové zlobí, a vítali každou chvíli, kdy bylo jasno.

řecké pohoří Olymp

Obvykle se vychází z chaty Prionia (1100 m), kam lze dojet autem, a stoupá se na Mytikas (2918 m), nejvyšší ze sedmi hlavních vrcholů pohoří Olymp i celého Řecka. Je lepší se pořádně obléci, i v létě teplota kolísá, od nuly až po 20 °C! Navíc bývá střídavě jasno i zataženo.

Prochází se krásnými údolími, hustými lesními porosty i ostrými skalnatými vrchy. Olymp se rozkládá na ploše asi 500 km², stal se prvním řeckým národním parkem, je také na seznamu UNESCO. Vznikl ve čtyřech vegetačních pásmech na 52 vrcholech, od 760 do 2918 m.

Mytikas v pohoří Olymp

Olymp kdysi Řeky spíše děsil

Kromě starých bohů si Olymp i okolí oblíbil Alexandr Veliký a hlavně jeho otec Filip II. Byl také 110 km odsud, v městečku Vergina, pohřben. To může být další tip na zajímavý výlet, v sedmdesátých letech se tu zázračně našla jeho neporušená hrobka plná zlatých předmětů.

Vergina

Dnes je sice část objeveného pokladu vystavena v Archeologickém muzeu v Soluni, to hlavní – hrobky a nejcennější předměty – zůstávají ve Vergině. Rozhodně je na co se dívat. Ale zpět na Olymp, aby se na nás Zeus nenaštval, a přidáme trochu faktografie.

dřevěný most v pohoří Olymp

Pohoří vzniklo před 200 miliony lety na dně mělkého moře. Poté sesun ledovců vytvořil ostré příkré vrcholy. Vyrůstají jakoby z ničeho a ohromí výškou i rozlehlostí. Není divu, že bylo považováno za sídlo bohů. Staří Řekové se neodvážili přiblížit dál než na jeho úpatí.

V pohoří Olymp a okolí kromě přírodních a architektonických krás narazíme i na zvířata. Jsou tu lišky, jezevci, kamzíci. Ty lze vidět, jak šplhají v nebezpečném terénu, nad hlavou může lítat orel skalní. Na výstup platí omezení, je možný od konce května do října, podle počasí.

řecký Olymp