Díky rozloze téměř 15 000 km2 je Vatnajökull druhým největším národním parkem v Evropě (první je ruský Yugyd Va). Nalézá se na jihovýchodě Islandu, tvoří ho stejnojmenný ledovec a okolní sopečná krajina. Ta je neustále formována řekami, ledem, vulkanickou a geotermální činností. Není divu, že tato nevšední a poutavá podívaná přitahuje cestovatele a fotografy ze všech koutů světa.

Nejmladší islandský národní park (mapa) vznikl v roce 2008, a to sloučením dvou menších parků Skaftafell a Jökulsárgljúfur. V červenci roku 2019 se stal součástí seznamu světového dědictví UNESCO.

islandský národní park Vatnajökull

Spatříte tady i úchvatné vodopády

Název je složen z islandských slov vatna (voda) a jökull (ledovec). Průměrná tloušťka ledu činí 380 metrů, maximální cca 950 metrů, což je bezmála kilometr! Místní ledovec je dokonce největší ledovou čepicí starého kontinentu. Vatnajökull je viditelný i z vesmírných družic, navíc je náramně fotogenický. Je v něm uloženo tolik vody, že by Ölfusá, islandská řeka s největším průtokem, potřebovala více než 200 let na to, aby ji „přepravila“ do moře.

vodopád Svartifoss

Okolní krajina je osídlena řídce – kvůli častým ledovcovým záplavám, které s sebou přinášejí tuny balvanů, štěrku, ledu a vody. Jde o jev zvaný „jökulhlaup“, kdy sopečná aktivita pod ledovcem zapříčiní záplavy velkého rozsahu. Právě pod Vatnajökullem se ukrývá jeden z největších a nejaktivnějších vulkánů na Islandu – Grímsvötn. A samozřejmě nejen on…

Směrem na sever náhorní plošinu rozdělují ledovcové řeky. Nad touto oblastí se tyčí sopky Askja, Kverkfjöll a Snæfell a také sopečná stolová hora Herðubreið. Kaňon Jökulsárgljúfur na severním úpatí náhorní plošiny okouzlí například mohutným vodopádem Dettifoss. Dále na sever se lze pokochat scénickými útvary v Hljóðaklettaru a do tvaru podkovy zakřivenými útesy v Ásbyrgi.

jeskyně v národním parku Vatnajökull

Vatnajökull si nejlépe užijete v létě

Jižní část národního parku Vatnajökull charakterizují majestátní horské hřebeny. Nejjižnější část ledovce obklopuje centrální sopku Öræfajökull a nejvyšší vrchol Islandu, Hvannadalshnjúkur (2110 m). Mimochodem – národní park je rozdělen do čtyř území, každé má svou vlastní samosprávu.

Skaftafell

Návštěvnická centra naleznete ve Skaftafellu (otevřeno celoročně), Ásbyrgi a Skriðuklausturu. Ta jsou v provozu od začátku května do konce září. Do většiny horských oblastí se v zimě stejně nedostanete. Naopak v létě – konkrétně od poloviny června do poloviny srpna – se lze vydat i na organizovanou procházku s místními průvodci, díky nimž se dozvíte spoustu zajímavostí o zdejší přírodě.

Co se počasí týče – to se v jednotlivých místech národního parku Vatnajökull dosti liší. V nižších oblastech jižně od ledovce je v létě 10 až 20 °C, zimy jsou poměrně mírné. Teplota neklesá pod minus 10 stupňů, častokrát je nad nulou. Srážky jsou poměrně časté. V horách a na ledovci často sněží. Sněhová pokrývka činí 10 až 15 metrů. Teploty jsou v zimě téměř vždy pod nulou a mohou klesnout až na minus 30 °C. Mnohdy fouká silný vítr…

Jökulsárlón