Soluň je – hned po Aténách – druhé největší řecké město. Kromě běžných turistů se stala vyhledávanou našimi křesťany. Právě odsud totiž vyšli místní rodáci Cyril a Metoděj šířit novou víru do vzdálených zemí a zavítali i na Moravu, kde se jim to dařilo.

Je zajímavé, že u nás byli do poloviny 19. století označováni staročeskými jmény Crha a Strachota, což bylo navíc dáno špatným překladem. Ale zpět do slunné Soluně (mapa). Na rozdíl od mnoha řeckých měst je „mladá“, založil ji kolem roku 315 př. n. l. Kassandros, král Makedonský.

pravoslavný kostel sv. Pavla

Památky lze obdivovat od rána do večera

Ležela nedaleko dnes historického města Therma. Pojmenoval ji po manželce Thessalonice, sestře Alexandra Velikého. Tento název, i když mírně upravený, se používá v řečtině dodnes. Thessaloniki rychle rostlo, v druhém století př. n. l. již byly vybudovány hradby.

středověký hrad a vězení ve městě Soluň

Centrem byla podle zvyku agora, kde se odehrávalo vše důležité, dnes je na jejím místě náměstí Dikastirion. Tam najdeme byzantský kostel Panagia Chalkeon a turecké lázně Bey Hamam. Nejvíce památek ale zůstalo po římském císař Galeriovi, Soluň si zvolil za své sídelní město.

Oblouk císaře Galeria

Postavil reprezentativní palácový komplex se záhadnou osmibokou stavbou. Dodnes se neví, k jakému účelu sloužila, i když teorií je spousta. Po císaři zůstaly dvě nejcennější památky, vítězný oblouk a rotunda, později přeměněná na kostel zasvěcený sv. Jiří a pak v mešitu.

rotunda ve městě Soluň

Nejstarší křesťanskou stavbou je bazilika sv. Demetria, patrona města. Uchvátí velkolepou výzdobou, především bohatě zdobenými sloupy a skvostnými mozaikami.

bazilika sv. Demetria

V dolní části města stojí jeden z nejkrásnějších chrámů, Boží moudrosti (Hagia Sophia). Byl postaven podle slavného „jmenovce“ v Istanbulu a působí monumentálně, i když možná ne tak jako originál. Nicméně byzantských kostelů najdeme ve městě Soluň bezpočet. Jen jejich výčet by vydal na stránku a tomu, kdo by je chtěl všechny projít, by jeden den rozhodně nestačil.

Hagia Sophia ve městě Soluň

Soluň se zavděčí i plážovým typům

Nechybí tu množství bazarů, kde lze koupit cokoli, včetně živých zvířat. Kdo není příznivec památek, může jít na procházku krásnou nábřežní promenádou Leoforos Nikis – od přístaviště až k proslulé Bílé věži, symbolu Soluně. Jde o součást hradebního okruhu, který obklopoval město.

Bílá věž ve městě Soluň

Za hezkého počasí lze spatřit bájný Olymp. Ani vodomilové nebudou zklamáni, jsou tu městské pláže, kam jezdí autobus. Nejsou moc široké ani dlouhé, na slunění a koupání ale stačí.

Soluň neboli Thessaloniki

A komu ne, zajede dál, do vyhledávané rekreační oblasti Kassandra (mapa). Je jedním z výběžků poloostrova Chalkidiki. Druhý, Sithonia, láká hlavně pěší turisty na panenskou přírodu. Stejně jako úchvatný národní park Delta Axios v deltě tří řek – Axios, Loudias a Aliakmonas. Tam lze pozorovat plameňáky, při troše štěstí vodní buvoly, dokonce i divoké koně.

Sithonia v Řecku

Zkrátka ve městě Soluň nepřijdou ani gurmáni. Řecká kuchyně se oprávněně řadí mezi nejlepší na světě, i díky vždy čerstvým surovinám z místních zdrojů. Z masa převažuje jehněčí, skopové, telecí. Ke každému jídlu patří jako předkrm zelenina a olivy, na závěr pak lahodné sladkosti.

řecké jídlo souvlaki

Typický je sýr feta, řecký salát a pochopitelně souvlaki a gyros. Ten chutná úplně jinak než u nás, kam se dováží zamražený z Německa. Hlavním jídlem je večeře, ta se často protáhne až dlouho do noci. Popíjí se, klábosí a přitom se stále něco přikusuje.

socha Alexandra Velikého ve městě Soluň