Wrocław, česky Vratislav, je možná pojmenovaná po našem knížeti Vratislavovi I. I když se jedná až o čtvrté největší město v Polsku, patří k těm navštěvovanějším. Za války bylo hodně rozbombardováno, přesto se podařilo většinu cenných staveb obnovit v plném lesku.
Většinu z nich najdeme v historickém centru (mapa), takže si turisté podrážky určitě neošoupou. Osídlení tu existovalo už v pravěku. První věrohodná zmínka ale pochází z desátého století, kdy tady byla postavena pevnost. V tu dobu spadala pod území Koruny české, stejně i následující staletí.
Zdejší radnici stavěli spoustu let
Dodnes je ve znaku města náš lev. Poté se Wrocław stala součástí Pruska, Německa, k Polsku byla připojena až po válce, kdy došlo k vyhnání původních německých obyvatel. Pro nás je přitažlivá tím, že je vzdálená necelou hodinu jízdy od hranic, běžně se sem pořádají autobusové zájezdy.
Navíc Slezsko, pod které spadá, je i českým regionem. Existuje zde spousta církevních i jiných staveb, nádherné panorama dotváří řeka Odra, jež městem Wrocław protéká. Vede přes ni údajně 112 mostů. Je tu i 12 ostrovů a krásné poříční parky. Nejstarší a největší z nich je Szczytnicki.
Jde o krásnou zalesněnou oblast, kde si lze skvěle odpočinout po procházce. Při té nelze neminout budovu radnice, jednu z nejhezčích v Polsku, její stavba trvala tři století. Rytířský sál má původní vyřezávanou výzdobu z konce 15. století, na místě Knížecího bývala kaple.
Díky dochované gotické architektuře je Wrocław srovnávána s Benátkami, nejnavštěvovanější památkou je Racławické panorama. Kolosální malba (114 m dlouhá a 15 m široká) znázorňuje výjevy z bitvy u Racławic, tu Poláci vnímají jako nejslavnější rolnickou rebelii v historii.
Wrocław proslavila také Hala století
Jak bylo řečeno, město Wrocław obklopují ostrovy. Na jednom z nich, Tumski, stojí pevnost. Měla by pocházet z osmého století, ale není to jisté. Ostrov patří církvi. Chlubí se katedrálou, raritou je, že má výtah. Nejhezčí výhled na město je však z baziliky svaté Alžběty.
Kdo má rád atmosféru trhů, nemůže minout rynek, kde se kdysi obchodovalo se solí, proto se jmenuje Plac Solny. Dnes je tu hodně stánků, asi nejvíc s květinami, ty lze koupit nonstop. Najdeme tu i řadu restaurací, kde je mnohem levněji než v těch v centru.
Na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO figuruje Hala století (Centennial Hall), významný mezník v historii železobetonové architektury. Byla postavena v letech 1911–1913 architektem Maxem Bergem jako víceúčelová budova v areálu výstaviště. Má podobu symetrického čtyřlístku s obrovským kruhovým středovým prostorem, který pojme cca 6 000 osob. Třiadvacet metrů vysoká kopule je zakončena lucernou z oceli a skla.
Wrocławské Národní muzeum má velkou sbírku soch a středověkého umění. Největší kouzlo má město Wrocław v adventním čase, kdy probíhají vyhlášené vánoční trhy. Možná ještě o něco populárnější jsou ty, jež se konají ve 270 km vzdáleném městě Krakov.
Comments are closed.