O Řecko je čím dál větší zájem nejen díky antickým památkám, ale také množství malých ostrovů. Není tam hlava na hlavě a přitom tam najdeme to, o co většina našinců stojí nejvíc. Tedy krásné pláže a čisté moře. Příkladem je Skiathos v souostroví Severní Sporady. 

Výhodou řeckých ostrovů je, že i když jsou nastálo osídlené jen necelé dvě stovky ze tři tisíc, je to stále dost, aby se turisté nemuseli někam vracet. Pokud nechtějí. Na Skiathos (mapa) obvykle chtějí. Je sice jen 12 km dlouhý a 6 km široký, ale i přes malou rozlohu hodně pestrý.

pláž Aselinos

Má dokonce vlastní letiště

Je tady členité pobřeží, často opuštěné a přitom nádherné, romantické zátoky. Borové a piniové lesy, fantastické pláže. Ve stejnojmenné metropoli žije jen asi 6 000 obyvatel, ale během letní sezóny počet výrazně nabobtná. Podle některých údajů se tady vystřídá až 100 000 turistů.

nádherná ulička na ostrově Skiathos

Výhodou je, že na rozdíl od jiných ostrovů je tu mezinárodní letiště Papadiamantis. Tudíž není nutné sem cestovat lodí jako k většině ostatních. Letiště je zajímavé i v tom, že ze země se dá nádherně sledovat přistání i start letadel, létají vám doslova nad hlavou.

Stejně jako všude v Řecku jsou i tady památky, i když ne ze starověku. Hodně navštěvovaná je katedrála Tří biskupů, i trochu vzdálenější kláštery, často leží na úpatí skal. Nebo malý poloostrov Bourtzi, kde kdysi stála pevnost, dnes je na jejím místě kulturní centrum.

malý poloostrov Bourtzi

Město Skiathos má rušný a pestrý denní i noční život. Je tu spousta obchodů, kaváren, vináren, restaurací. Zážitkem je stoupat nahoru úzkými uličkami a pak sledovat krásný výhled na okolní krajinu. Výstavba totiž probíhala kaskádovitě.

město Skiathos

Potápěči se zřejmě vydají na sever ostrova. Kousek od pláže Lalaria se najdou jeskyně, např. Spilia, Chalkini, Galazia a Skotini, které jsou na úrovni moře i pod ním. Dají se tedy obdivovat krásy pod hladinou. Je záhodno opatřit si informace o nich, abyste se pod vodou lépe orientovali a někde neuvízli.

pláž Kastro

Skiathos nabízí mnoho pláží i zážitků

Jako vše v Řecku i Skiathos má bohatou historii. Peršanům sloužil jako dok a útočiště pro jejich lodě. Proto ho Filip Makedonský také přepadl a nelítostně rozbořil. Novodobé „dějiny“ začaly v roce 1964, kdy byl ostrov zařazen do rozvojové zóny pro cestovní ruch.

starý přístav na ostrově Skiathos

Díky tomu se Skiathos stal víc vyhledávaným. Vyrostlo mnoho hotelů, restaurací, jsou tu k dispozici stejné vodní atrakce jako všude jinde, včetně čím dál oblíbenějšího parasailingu. Z letovisek je asi nejnavštěvovanější Koukounaries. Pyšní se jednou z nejkrásnějších evropských pláží.

taverna na ostrově Skiathos

Najdeme ji v Egejském moři, na délku má 700 metrů, jemný zlatý písek. Ten vede až k piniím, jež poskytují stín. Z metropole sem míří i pravidelná autobusová linka, je to jen cca 15 km. Krásné jsou i další pláže, je jich tu dost. Namátkou Krifi Ammos, již zmíněná Lalaria či Kastro.

výběžek Kastro

Ta kromě jiného nabízí i pohled na zříceniny Filipem zničeného bývalého hlavního města. Koho omrzí pláže i taverny, může se vydat do nádherné přírody na procházku. Určitě nebude zklamán, stejně jako asi nikdo z těch, co navštívili tento malý, ale pozoruhodný ostrůvek.

stará metropole na ostrově Skiathos