Již v sobotu 21. září 2019 bude slavnostně zahájen další, 186. ročník světoznámého festivalu milovníků piva – Oktoberfest 2019. Uskuteční se jako vždy v Mnichově a potrvá až do neděle 6. října 2019. Místem konání bude opět Theresienwiese (Terezínská louka), která se nachází necelých 15 minut chůze od hlavního nádraží Hauptbahnhof a podle níž se tradiční slavnosti často přezdívá Wiesn.

Jaký bude doprovodný program?

Oktoberfest 2019 začne čtvrtou zářijovou sobotu v 10.45 hodin oficiálním defilé patronů jednotlivých pivních stanů. Vozy a kočáry vyjedou z Josephspitalstrasse směr Sonnenstrasse, z ní odbočí do Schwanthalerstrasse. Poté zamíří na Bavariaring. Následně se vydají do Wirtsbudenstrasse a k jednotlivým pivním stanům.

Přesně v poledne primátor Mnichova Dieter Reiter slavnostně poklepe na první sud, a to ve festivalové hale Schottenhamel. Od momentu, kdy bude tento sud naražen a první pivo vypito, mohou návštěvníci začít hasit svoji žízeň.

O den později, v neděli 22. září 2019 v 10 hodin, začne v centru Mnichova přehlídka tradičních bavorských krojů.

V úterý 24. září 2019 (od 10 do 19 hodin) bude vyhlášen tzv. 1. Family day. V jeho rámci bude v zábavním parku, který je rovněž součástí areálu, platit sleva na všechny jízdy a představení.

Ve čtvrtek 26. září 2019 v 10 hodin proběhne v rámci festivalu Oktoberfest 2019 ekumenická bohoslužba pro vystavovatele i návštěvníky.

V neděli 29. září 2019 v 11 hodin začne koncert dechových kapel.

V úterý 1. října 2019 (opět do 19 hodin) bude vyhlášen tzv. 2. Family day. V jeho rámci bude v zábavním parku platit sleva na všechny jízdy a představení.

A v poslední den festivalu, v neděli 6. října 2019 ve 12 hodin, nastane čas pro tradiční závěrečnou zdravici, tedy střelbu z pušek na schodech pod třicetimetrovou sochou Bavarie.

Mnichov se připravuje na Oktoberfest 2019

Ve velkých stanech zasedne více než 100 000 osob

Festivalový areál se bude opět rozprostírat na území o velikosti 34,5 hektaru, zaměstnáno bude minimálně 13 000 lidí. V místě konání pivního festivalu (mapa) najdete celkem 17 velkých stanů s více než 100 000 místy k sezení. Na Oktoberfest 2019 i do jednotlivých stanů se dostanete zdarma. To však není zárukou toho, že se posadíte. Řada štamgastů si místa k sezení rezervovala už na jaře! Zkuste ale přijít ráno, vaše šance se zvětší. Jestliže se některý stan zcela zaplní, zkrátka se do něj nedostanete. O víkendu bývají stany často uzavírány již před 11. hodinou, ve všední dny zpravidla až odpoledne.

Prezentovat se bude opět šest velkých mnichovských pivovarů (Augustiner, Hacker Pschorr, Hofbräu, Löwenbräu, Paulaner a Spaten). Těšit se můžete na speciální festivalová piva s vyšším obsahem alkoholu. Pořadatelé jako vždy pamatují i na jídlo. Ani letos nebudou chybět pečená i grilovaná kuřata a kachny, křen, sýr Obatzda, vepřové klobásy, vegetariánské speciality či ryby na špejli. Milovníci sladkého jistě nepohrdnou kávou, zákusky nebo perníkovým srdcem.

Oktoberfest 2019 se opět koná na Theresienwiese

Na své si přijdou i milovníci adrenalinu

Téměř každoroční součástí areálu je taktéž 3,5hektarové „území“ Oide Wiesn, na němž se nalézá historický pivní stan, muzeum Oktoberfestu, hudební stany, loutkové divadlo, stánky s nejen tradičními pokrmy, staré kolotoče i moderní atrakce. Těšit se můžete na vystoupení různých umělců včetně tanečníků a hudebníků. Otevřeno je tu denně od 10 do 23 hodin (poslední nápoje ve 21:30). Vstupné činí 3 eura, každá atrakce je pouze za 1 euro.

Na festivalu Oktoberfest 2019 bude spousta zábavních atrakcí. Děti od čtyř let i dospělé nadchne obří, naklánějící se řetízkáč s názvem The Wellenflug, večer nádherně nasvícený. Jedincům od 12 let a s minimální výškou 140 cm je určen Predator s 10 gondolami, nepředvídatelně se pohybujícími na všechny strany ve výšce 16 metrů, rychlostí až 60 km/h. Tato atrakce unese 40 lidí najednou.

Velkým hitem je Feldl’s Teufelsrad. Děti a dospělí mohou jezdit na disku, který se točí stále rychleji. Ten, kdo zůstane nejdéle, vyhrává! Padesát metrů vysoké ruské kolo The Ferris Wheel vám zajistí parádní výhled na celý areál a do okolí. Skvělou zábavu těm, co si předem dají jedno až dvě piva na kuráž, poskytne atrakce The Toboggan s dopravním pásem.

Nebojíte se výšek a láká vás vyzkoušet bungee jumping bez rizika? Pak neváhejte a otestujte SkyFall. Zažijete pád z výšky 80 metrů! A Olympia Looping? Jedná se o největší mobilní horskou dráhu na světě. Ujedete 1250 metrů a zdoláte přitom pět olympijských kruhů – rychlostí až 100 km/h. A pokud vám to nebude stačit, můžete si vybrat z 21 dalších atrakcí…

Otevírací doba zůstává stejná

Asi vás nepotěší informace, že ceny piva oproti loňsku stoupnou téměř o 3,11 procent. Litr piva vám na festivalu Oktoberfest 2019 natočí za 10,80 až 11,80 €. Nejlevnější pivo bude k mání v Oide Wiesn, konkrétně v muzejním stanu. Bankomaty najdete u vstupu do areálu, ale také v pivních stanech.

Kdy se bude na akci Oktoberfest 2019 čepovat pivo? Oproti loňsku se nic nezmění. První den od 12.00 do 22.30, ve všední dny od 10.00 do 22.30 (světla zhasnou o hodinu později), v sobotu, neděli a ve svátek od 9.00 do 22.30. Stany Käfers Wiesnschänke a Weinzelt budou mít otevřeno až do 1 hodiny do rána.

A jaká bude otevírací doba 21 malých stánků? První den od 10.00 do půlnoci, od pondělí do čtvrtka od 10.00 do 23.30, v pátek od 10.00 do půlnoci, v sobotu od 9.00 do půlnoci, v neděli a ve svátek od 9.00 do 23.30.

Kdy Oktoberfest 2019 končí? V neděli 6. října 2019 ve 23.30.

Oktoberfest 2019 a bezpečnost

Také na festivalu Oktoberfest 2019 budou platit přísná bezpečnostní opatření. Konkrétně to znamená, že do areálu nikdo nesmí přijít s batohem či velkou taškou. Povoleny budou pouze kabelky a menší tašky a vaky (s objemem do 3 litrů nebo s maximálními rozměry 20x15x10 cm).

Co nebudete nutně potřebovat, nechte raději doma! Rozhodně si s sebou neberte zbraně, nože, spreje s nebezpečným obsahem, nářadí, skleněné láhve a podobně. Všechny tašky, kabelky a vaky budou kontrolovány pracovníky bezpečnostní agentury a budou označeny bezpečnostní kontrolní páskou. Osobní zdravotní pomůcky a léky musí rovněž projít kontrolou. Budete-li mít s sebou nadměrná zavazadla, můžete si je před vstupem do areálu za poplatek uschovat v uzamykatelných boxech nacházejících se na vícero místech.

Co ještě se na Oktoberfestu nesmí? Zakázána je jízda na inlinech a skateboardech. Kolo musejí návštěvníci nechat u vchodu. Ať vás ani nenapadne močit jinde než na toaletě! Kromě slepeckých psů nesmějí do areálu žádná zvířata. Dětské kočárky (ideálně menší) jsou povoleny každý den kromě soboty a svátku (3. října), vždy do 18 hodin. Co se týče jídla – žádné svačiny s sebou! Na festivalu si můžete jídlo koupit na každém rohu. Ve stanech se nesmí kouřit, porušili byste německé zákony a museli byste zaplatit pokutu. Děti do šesti let musí opustit stany nejdéle ve 20 hodin, i když je doprovázejí rodiče.

Oktoberfest 2019 se blíží!

Mašle prozradí vše podstatné

Akce Oktoberfest 2019 bude mít i seznamovací kontext. Nezadaní pánové mají šanci navázat kontakt s některou z přítomných dívek a žen. Napomáhá jim v tom skutečnost, že mnoho žen má na sobě lidový kroj dirndl. Ty, které jsou nezadané, nosí mašli uvázanou vlevo. Naopak zadané dívky a ženy ji mají vpravo. Z hlediska seznamování jsou zajímavé i ženy, které nosí mašli vzadu – jedná se o vdovy. No a to nejlepší nakonec – mašle vpředu signalizuje, že před vámi stojí panna!

Co se pánů týče, mnoho jich tady nosí kožené kraťasy nebo kalhoty se šněrováním, tedy lederhosen. Naštěstí se však nejedná o podmínku účasti, tudíž do Mnichova můžete klidně dorazit v džínách a tričku.