Budete-li trávit dovolenou na Sicílii, byla by škoda nevytáhnout paty z hotelu a přilehlé pláže. Největší italský ostrov oplývá řadou zajímavých historických památek i přírodních unikátů. Za návštěvu rozhodně stojí také Catania, druhé největší město Sicílie. Leží v těsné blízkosti sopky Etny a je významným kulturním centrem. Co zajímavého zde lze spatřit a obdivovat?

Etna poznamenala dějiny města (mapa) a dokonce i jeho vzhled. Stavby v historickém centru jsou vesměs z tmavého lávového kamene. Takřka vše zde vzniklo najednou a tudíž v jednom architektonickém slohu. Tedy v době, kdy se město obnovovalo po jedné z mnoha ničivých sopečných erupcí, které ho zasáhly.

starověké římské divadlo v Catanii, postavené z vápence a černé lávy

Zdejší katedrála vás okouzlí

Město Catania bylo na východním pobřeží založeno kolem roku 729 před naším letopočtem. Prvními osadníky byli Řekové z Naxosu. Vystřídali je například Římané, Barbaři, Saracéni, Normané či Aragonci. Všichni se museli potýkat se živlem – Etnou, jež se čas od času probouzí k životu. K velké ničivé erupci a zároveň zemětřesení došlo v roce 1693. Tenkrát Catania takřka slehla se zemí.

Tím byl dán nový impulz stavitelům a umělcům, kteří mohli město vybudovat znovu. Jako dominantní zvolili barokní styl, jenž v té době zachvátil téměř celou Evropu. V Catanii vznikla mj. řada velkolepých paláců, zdobených působivými detaily.

Jedním z hlavních tvůrců se stal Giovanni Battista Vaccarini. Jeho elegantní budovy obklopují centrální náměstí Piazza del Duomo i samotný dóm – hlavní městský svatostánek. Stavba vznikla na zbytcích normanského kostela a údajně i římských lázní. Na fresce v zákristii je zobrazen mohutný výbuch Etny z roku 1669.

Piazza Duomo s katedrálou sv. Agáty

Katedrála je zasvěcena svaté Agátě, patronce města, jejíž relikvie uchovává. Místní si Agáty nesmírně váží a není se čemu divit! Podle legend to byla právě ona, kdo město na Sicílii nejednou uchránil před živelnou katastrofou. Svým závojem údajně dokázala zastavit i proud tekoucí lávy. Její život paradoxně skončil v místním římském divadle, kde byla předhozena lvům. Mimochodem – Teatro Romano bylo vybudováno ve 2. století před naším letopočtem a vešlo se do něj až 16 000 diváků.

římské divadlo ve městě Catania

Co má Catania společného se slony?

Náměstí Piazza del Duomo dominuje fontána se sochou slona, symbolem města. Umělci patrně hledali inspiraci v Římě, kde se podobný slon s obeliskem na zádech nachází poblíž Pantheonu – na náměstí Piazza della Minerva. Spojitost slona s městem sahá už do doby jeho založení. Podle jedné z legend tady sloni lovili divoká zvířata právě v době prvního osidlování. Muslimové, kteří v Catanii bydleli, nazývali město Balad-el-fil nebo Medinat-el-fil, tedy Město slona.

Elephant Fountain je symbolem města Catania

Slon zdobí městský erb i ten krajský, neboť Catania s více než 320 000 obyvateli je zároveň krajským městem. Dále se slon objevuje ve znaku místní univerzity (na snímku) a je maskotem hlavních městských sportovních klubů včetně fotbalového nebo známého rugbyového klubu Amatori Catania.

univerzita ve městě Catania

Piazza del Duomo je centrem města, vybíhají z něj i hlavní nákupní ulice. Například Via Vittorio Emanuele, na jejímž místě se kdysi nacházely hradby kolem antického města. Via Etnea je širokým bulvárem, lemovaným elegantními paláci, obchody a bary. A jak název napovídá, směřuje přímo k vulkánu.

V pevnosti si prohlédnete skvostné obrazy

Ve městě Catania nelze přehlédnout Castello Ursino (neboli Castello Svevo), mohutnou pevnost se čtyřmi obrannými věžemi. V současnosti zde sídlí městské muzeum a pinakotéka vystavující obrazy z 15. až 18. století. Pevnost nechal ve 13. století postavit Fridrich II., byla těsně obklopena mořem. Při erupci Etny v roce 1669 se ovšem láva valila tak daleko, že městskou plochu rozšířila směrem do moře. Hrad je tím pádem od vody vzdálen přibližně kilometr.

Castello Ursino neboli Castello Svevo

Místní ruch můžete pozorovat na rybím trhu u brány Porta Uzeda. Za relaxací v zeleni se vydejte do parku Villa Bellini. Ten je – stejně jako zdejší významné divadlo Teatro Bellini – pojmenován po místním rodákovi, skladateli Vincenzovi Bellinim. Jeho rodný dům na náměstí Piazza San Francesco byl přebudován na muzeum věnující se jeho životu a dílu.

rybí trh ve městě Catania

Impozantní je oblouk Giuseppe Garibaldiho, postavený na počest španělského krále Ferdinanda I. Pochází z roku 1768 a řadí se mezi nejslavnější památky města Catania. Stojí na západním konci Via Giuseppe Garibaldi, mezi Piazza Palestro a Piazza Crocifisso.

oblouk Giuseppe Garibaldiho

Přímo ve městě se rozprostírají písčité pláže, kde se můžete opalovat, vykoupat a zároveň obdivovat lodě mířící do zdejšího přístavu. Nedaleko se nalézá přírodní rezervace Oasis Simeto, na kterou navazuje další – Foce del Simeto. Nechybí tady ani mezinárodní letiště, kde přistávají i letadla z Prahy…

pláž na ostrově Sicílie