Tours patří k nejstarším městům ve Francii, obýval ho keltský kmen Turonů. Po něm má jméno. Pak přišli Římané, ti byli ostatně všude. Oficiálně se ale jeho vznik datuje až někdy do období Stoleté války. Stojí za zmínku, že za vlády Ludvíka XI. bylo metropolí Francie.

Centrum leží mezi řekami Cher a Loirou. Z desítek měst, kterými tato nejdelší řeka Francie protéká, je mnohými turisty právě Tours (mapa) považováno za nejkrásnější. Pochvalují si jeho atmosféru. Je poklidná. A má v sobě všudypřítomnou noblesu, tomuto národu vlastní.

fontána před vlakovým nádražím v Tours

Obdivovat budete také hrázděné domy

Pochopitelně tu nescházejí restaurace, kavárničky, často umístěné do průčelí starých budov. Ty byly zpravidla pečlivě zrekonstruovány. I tady – po svrhnutí monarchie – jako šílení řádili revolucionáři, ještě před nimi protestanští hugenoti. Vzali si za terč hlavně baziliku sv. Martina.

Z původní, postavené ve dvanáctém století, zbyly jen dvě věže – „s orlojem“ a „Karla Velikého“. Dávají tušit, jak ohromné rozměry měla. Proč se rebelové zaměřili právě na ničení památky po asketickém světci, který žil i jako biskup v nuzné chatrči a opovrhoval bohatstvím, není jasné.

Tours se nevyhnuly ani následky 2. světové války, byla hodně poničena i infrastruktura. V roce 1959 začal velice citlivě naplánovaný proces obnovy. Zanedlouho se z trosek vyklubalo krásné město. Zničené památky byly restaurovány do původní podoby, zachovalé dostaly nový kabát.

Muzeum výtvarných umění

Nejkrásnější čtvrť St. Julien je ohraničená řekou. Prohlídku se ale doporučuje začít na náměstí Place Plumereau, lemovaném hrázděnými domy. Poblíž stojí okázalá renesanční budova Musée de l’Hôtel Gouin s rozsáhlými sbírkami. Původně šlo o hotel, jak je patrné z názvu.

Place Plumereau ve městě Tours

Katedrálu Saint-Gatien nelze přehlédnout

Procházkou po mostě Pont Wilson se lze dostat po Rue Nationale až k bývalému opatství. To dnes pro změnu slouží jako Muzeum vína z Touraine. A do třetice Musée du Compagnonnage, hned v sousedství, je zasvěceno historii řemeslnických cechů, výroby a obchodu.

Pont Wilson ve městě Tours

Nepřehlédnutelnou dominantou města je katedrála Saint-Gatien v gotickém stylu, její věže se tyčí do výšky 87 metrů. Uvnitř zaujmou středověká barevná vitrážová okna. Tours je sídlem arcibiskupství, jsou tu univerzity, historické jádro je součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

katedrála Saint-Gatien

Historicky nejdůležitější událostí, co se tu stala, je bitva u Tours (732). Franské vojsko vedené majordomem (královský titul odmítal) Karlem Martelem zastavilo invazi muslimských Maurů do Evropy.

Chateau de Tours

Tours kdysi proslavil Ludvíkův groš

A to bychom nesměli být ve Francii, abychom nenarazili na kulinářskou specialitu. Jsou jí paštiky s masovými kousky (rillettes), skvěle chutnají na obloženém chlebu. Jako dezert se hodí delikátní nugát či cukrovinky ze sušených švestek. K tomu nesmí scházet červené víno a silná káva.

Stojí za zmínku, že v Tours našel inspiraci i český panovník Václav II. Roku 1266 se tu totiž začala na příkaz krále Ludvíka IX. razit nová měna – tourský groš, první „tlustá“ a těžká mince v Evropě. Podle něj pak vznikl i ten pražský. Díky objeveným ložiskům v Kutné Hoře vyrobený z téměř ryzího stříbra tím do jisté míry předčil originál…

americký monument a veřejná knihovna