Chorvatsko každoročně vede český žebříček nejnavštěvovanějších destinací. Jsou ti, co jezdí stále na stejné místo. A pak ti, co zemi křižují, aby poznali další atraktivní lokality. Jednou z nich je bezesporu Molunat.

Je zajímavý polohou (mapa), jde o nejjižnější chorvatské letovisko, blízko hranic s Černou Horou. Ale i tím, že v něm nenajdeme žádný velký hotel. Jen penziony, kempy a apartmány.

Moře je tady náramně průzračné

Původně šlo o malou rybářskou osadu, ostatně její název pochází z řeckého slova molos, což znamená přístav. Podle archeologů pocházejí první známky osídlení už ze starověku. Mnohem později byl Molunat součástí Dubrovnické republiky. Díky tomu vznikly v okolí hradby. Jejich pozůstatky zde stále najdeme. Ostatně – od proslulého Dubrovníku je Molunat vzdálen asi 40 km, jezdí sem z něj pravidelně autobus.

O pestré historii svědčí i pozůstatky římského divadla. Kvůli její poloze se o nepatrný kousek krajiny velmoci hádaly. Spadala pod Francii, pak připadla Rakousku, fašistické Itálii. Největší ranou pro Molunat byla ale válka mezi Chorvaty a Srby při jugoslávském konfliktu.

místní bar

Byl takřka srovnán se zemí, místní obyvatelé se sem vrátili až za rok. Nicméně se stále jednalo o menší bezvýznamný přístav. Až moderní doba přinesla turistický ruch, který umožnil rozvoj soukromých ubytovacích kapacit. Turisty přitahuje klid a mimořádně krásné, neobsazené pláže.

Nesmíme zapomenout na okolí, chráněné jako přírodní rezervace. Oba zálivy, nacházející se v blízkosti letoviska Molunat, mají průzračnou vodu a je vidět hluboko pod hladinu. Turismem se tu živí většina lidí. Ostatní se zabývají pěstování oliv a případně vína.

zátoka v Chorvatsku

Letovisko Molunat láká i cyklisty

Kdo si potrpí na přepych a dokonalé služby, ten se sem moc nehrne. Což je dobře. Právě to z Molunatu dělá ideální místo pro rodinnou dovolenou. S oblibou sem jezdí i senioři. Všichni obdivují nádhernou přírodu, příjemnou vůni středomořských bylinek a citrusových květů.

A pochopitelně i již zmíněné, písečné i oblázkové pláže. U apartmánů, co stojí na skalnatém pobřeží, lze využít schůdky do vody. Nesmíme zapomenout na světské prožitky. Jsou tu sice jen dvě restaurace, ale mají bohatý výběr balkánských specialit a výtečného vína. Je jistější zařídit si rezervaci, hlavně na večeře, po celou dobu pobytu.

chorvatský Molunat

Molunat je nejen skvělou volbou pro ty, co si chtějí odpočinout od městského ruchu. Na své si tady přijdou i příznivci – podle průzkumů stále častěji vyhledávané – aktivní dovolené. Možností mají mnoho. Logicky v nabídce převládají vodní atrakce, surfing, rybaření, plachtění, potápění. Velkou výhodu mají milovníci plavání, v moři nevanou žádné studené větry. I proto sezóna na koupání začíná v této části Chorvatska již v květnu a trvá do konce října.

Zklamáni určitě nebudou odjíždět ani nadšenci do pěší turistiky či cyklisté. Zvláště ti, co si oblíbili náročnější jízdu na horských kolech. V okolí je několik stezek, rozdělených podle náročnosti. Terén vede převážně lesním porostem, přírodních překážek je tu také dost…

Molunat má zajímavé okolí