Beijing Daxing International Airport neboli Ta-sing International – tak se jmenuje nové letiště, které bylo nedávno zprovozněno v hlavním městě Číny. Budova má tvar mořské hvězdice, jedná se o dílo velmi úspěšného studia světoznámé architektky Zahy Hadid. Se svými 700 000 metry čtverečními se vyrovná velikosti téměř 98 fotbalových hřišť.

Toto největší letiště na světě má jen jeden terminál, tudíž se zároveň jedná i o největší letištní terminál na světě. Rozprostírá se přibližně 46 km jižně od centra Pekingu. Je vítanou pomocí pro stávající Peking Capital International Airport (PEK), jehož kapacita již pomalu a jistě přestávala stačit. Dopravci kvůli tomu měli problémy s otevíráním nových linek, navíc se začaly zpožďovat odlety.

Číňané hodlají zastínit i Atlantu

Nový komplex v Číně byl vybudován za necelých pět let, přičemž náklady na stavbu se vyšplhaly na cca 11 miliard dolarů (258 miliard Kč). S městem je letiště spojeno pomocí kyvadlové autobusové a železniční dopravy a také vysokorychlostním vlakem. Ten vás dopraví do centra Pekingu během necelé půlhodiny.

Podle očekávání by letiště Beijing Daxing International Airport (PKX) mělo do roku 2025 dosáhnout plánované kapacity 72 milionů cestujících ročně. V roce 2040 má pak kapacita narůst až na 100 milionů – tím by hvězdice překonala čísla nejrušnějšího letiště světa, nalézajícího se v americké Atlantě.

Zaha Hadid, ikona architektury 20. století, zemřela v březnu roku 2016. Ještě předtím však stihla se svými kolegy dokončit návrh letiště se čtyřmi ranvejemi a obřím terminálem. Symetrie jeho designu je zároveň vyjádřením otevřenosti vůči celému světu a oslavou letecké dopravy.

interiér letiště Beijing Daxing

Tvar hvězdice má evokovat harmonii a rovnováhu, hledá inspiraci v čínské krajině a její přírodě a použité barvy jsou odkazem na vizuální jazyk tradiční čínské kultury. Letiště má poukazovat na bohatou kulturní historii země, v níž stojí, a na její velkou budoucnost. Mimochodem – studio Zahy Hadid pracuje rovněž na projektu revitalizace okolí pražského Masarykova nádraží.

Součástí letiště Beijing Daxing je také pět zahrad

Hypermoderní Beijing Daxing International Airport nabízí cestujícím veškerý možný komfort. Obsluhu zajišťuje robotický personál a všude je dostatek prostoru pro odpočinek a zábavu během čekání na let. Transfer po letišti je navíc velice snadnou a rychlou záležitostí, a to díky unikátnímu tvaru terminálu s centrálním středem připomínajícím velké náměstí. Cesta z něj k jednotlivým letovým branám nezabere více než osm minut.

letiště Beijing Daxing International Airport neboli Ta-sing International

Aby si cestující před odletem mohli užít atmosféru čínské kultury, naleznou v odletové hale venkovní zahrady – hedvábnou, čajovou, porcelánovou, venkovskou a čínskou. Okolo letiště Beijing Daxing International Airport vznikne ekonomická zóna o rozloze asi 150 kilometrů čtverečních. Ta má časem nabídnout i nemocnice a další služby.