Italské Benátky berou turisté z celého světa doslova útokem. Místní obyvatelé jsou z toho zoufalí, připadají si ve svém městě jako cizinci. Zlepšit kvalitu jejich života má dlouho diskutovaný poplatek za vstup, který bude zaveden od příštího léta. Zpoplatnění se bude týkat jednodenních návštěvníků, jichž do slavného města míří miliony ročně.

Až bude systém zaveden, ve vedlejší sezóně turisté zaplatí tři eura (cca 77 Kč), v hlavní osm eur (207 Kč). V některých kritických obdobích výše poplatku vystoupá až na 10 eur (téměř 260 Kč). Má jít především o prázdninové letní víkendy, kdy je město zdaleka nejvytíženější.

Rebelům hrozí vysoká pokuta

Peníze se nebudou vybírat jen za vstup do hlavní části Benátek, ale také na přilehlé ostrovy v laguně, jako je například Murano. Zpoplatnění vstupu se bude týkat těch, kteří dorazí autobusem, výletní lodí, vlakem nebo jakýmkoliv jiným prostředkem.

Platit se bude dát online nebo kartou přes automaty nainstalované na strategických místech po celých Benátkách. Radnice zatím nesdělila, co bude turistům hrozit, pokud vstupné neuhradí. V únoru 2019 ovšem naznačila, že postihem by mohla být pokuta ve výši až 450 eur (11,6 tisíce korun).

italské Benátky zavádějí zpoplatnění vstupu

Co čeká turisty kromě zpoplatnění vstupu?

Další novinkou nejspíš bude povinnost si pobyt v Benátkách rezervovat. Do města v severní Itálii se tedy dostane jen omezený počet turistů. Starosta Luigi Brugnaro upřesnil, že „nikomu nebude bráněno do města vstoupit, ale pro ty, co se neohlásí předem, to bude komplikovanější“.

Návštěvníci výrazně převyšují počet obyvatel a úzké uličky jsou během hlavní turistické sezóny téměř neprůchodné. Davy jsou obzvlášť velké, když v přístavu zakotví výletní lodě s tisíci turisty na palubě, kteří okamžitě vyrazí do města. Hromadná turistika a vylidňování jsou dlouhodobě příčinou nespokojenosti Benátčanů. V létě roku 2018 vyšlo do ulic kolem 2000 místních na protest proti turistickému průmyslu. Brzy uvidíme, co zpoplatnění vstupu přinese…