Jako stvořený nejen ke koupání, ale zejména pro pěší výlety a cykloturistiku je Mljet, nejzelenější ostrov náležící Chorvatsku. Toužíte-li po klidné dovolené v této zemi a zároveň milujete přírodu, vydejte se právě sem. Plocha ostrova činí přibližně sto kilometrů čtverečních, tudíž se nevelký počet turistů, kteří se tady ubytují, příjemně rozptýlí po celém území.

S autem se dá na ostrov Mljet, konkrétně do přístavu Sobra (mapa), dostat trajektem z poloostrova Pelješac, a to z přístavu Prapratno u Stonu. Zkrátka a dobře – je třeba přeplout Mljetský průliv.

pláž na ostrově Mljet

Nádherné pláže najdete hlavně na východě

Cesta trajektem trvá necelou hodinu. V období od června do září se dá nalodit pětkrát denně. K nákladům na dopravu v rámci dovolené v Chorvatsku je tedy potřeba – v případě čtyřčlenné rodiny v osobní autě – připočítat ještě skoro tisíc korun za přepravu na ostrov. Tato investice se však vyplatí!

Mnohé turisty nadchne zdejší bohatá vegetace. Více než 70 procent ostrova totiž pokrývají lesy. Roste tady borovice halepská, dub cesmínový, nechybějí cedrové háje. Velkým lákadlem pro sportovce je několik desítek kilometrů značených cyklistických tras. Kolo přitom není nutné vozit z domova, lze si ho na ostrově Mljet půjčit. Během jízdy můžete objevovat nenápadné vesničky, kde se dají ochutnat výborná lokální jídla, domácí kozí sýr, vína i rakije.

tradiční dům na ostrově Mljet

Mljet je vápencový, krasový ostrov s četnými dolinami, závrty, několika malými i dvěma velkými zatopenými krasovými dolinami a jeskyněmi. Nejznámější je Odysseova jeskyně, zvaná Jama.

Odysseova jeskyně

Nejvyšším vrcholem je Veliki grad (514 m) ve střední části ostrova. Pobřeží je velmi členité, na severu a severozápadě je v moři rozeseto několik miniaturních ostrůvků. Především v okolí osady Saplunara na východě se rozprostírají atraktivní písčité pláže s pozvolným vstupem do vody.

písčitá pláž

Pýchou ostrova Mljet je národní park

Na severozápadě ostrova s cca 1250 obyvateli najdeme národní park, který uprostřed borovicových lesů ukrývá dvě nevšední jezera – Veliko (hluboké 46 m) a Malo (30 m). Vznikla z krasových dolin, do nichž průlivem vniká mořská voda. Ta je však v porovnání s mořem o něco teplejší. Kanál spojující obě jezera funguje jako vodní atrakce, která plavce strhává z jedné strany na druhou.

Vstup do národního parku je možný na třech místech – Crna klada, Pomena a Polače. Vstupné je 125 kun (430 korun), studenti do 18 let platí 70 kun (240 korun) a děti do 7 let mají vstup zdarma. Lze se tady pohybovat pouze po upravených cestách, které vedou z přístavů Polače a Pomena k jezerům a pak podél břehů obou jezer.

Mljet

Dále jsou tu vyznačeny pěší cesty, např. na vyhlídkový bod Montokuc, odkud se otevírá skvostný pohled na celý park a poloostrov Pelješac až k ostrovu Korčula. Automobilový provoz je možný výhradně po veřejných silnicích, na ostatních cestách smí jezdit jedině vozidla národního parku (např. mikrobusy na organizovaných prohlídkách a další provoz schválený národním parkem).

chorvatský ostrov Mljet

K místnímu klášteru se dostanete přívozem

A jaká zvířata se na ostrově Mljet vyskytují? Zejména jeleni a divočáci. Místní zvláštností je promyka mungo, která sem byla začátkem 20. století dovezena k vyhubení jedovatých hadů. Stálými obyvateli pobřežních vod bývali tuleni, místní zemědělci a rybáři je však vyhubili.

Hlavním hospodářským odvětvím je zemědělství a rybolov. V posledních letech se začal rozvíjet i cestovní ruch. Dalšími zajímavými aktivitami, které se tu provozují, jsou potápění, podmořský rybolov, jachting a windsurfing. Ve vesnici Goveđari byla otevřena galerie Stara skula, jejíž prostory slouží k pořádání nejrůznějších kulturních programů.

rybí restaurace

Kdo rád obdivuje historické památky, může se přívozem vydat na průzkum ostrůvku ležícího uprostřed Velkého jezera. Stojí tam románský benediktinský klášter s kostelem Panny Marie. Pochází z 12. století, avšak v 16. století ho zpustošili Turci. Později se zrekonstruované opatství stalo významným střediskem umění a vzdělanosti, nalézala se tu jedna z nejbohatších benediktinských knihoven v Evropě. V šedesátých letech minulého století byl klášter přestavěn na hotel. V současnosti se jedná o pamětihodnost, jíž byla navrácena původní podoba…

románský benediktinský klášter s kostelem Panny Marie