Láká vás luxusní a pohodová dovolená na Turecké riviéře? Máte rádi přírodu, golf a antické památky? V tom případě se vám zavděčí klidné a moderní letovisko Belek, vzdálené cca 37 km od letiště v Antalyi. Podél místní, zhruba 16 km dlouhé písčité pláže jsou rozesety desítky hotelů, jež mají vesměs vynikající úroveň!

Belek (mapa) leží na půli cesty z Antalye do oblíbeného letoviska Side. Zatímco zdejší hotely stojí zpravidla v blízkosti pláže, samotné městečko se nachází přibližně 500 metrů od moře. Rozhodně ale stojí za to udělat si tam procházku.

městečko Belek

Občas potkáte mořskou želvu

Hlavní výhodou letoviska Belek je zmíněná prostorná pláž s jemným pískem. Je považována za jednu z nejhezčích v celém Turecku, především pro svoji čistotu a polohu. Několikrát získala prestižní evropské ocenění za svoji kvalitu, tzv. Modrou vlajku. O jejím zachovalém a téměř nedotčeném stavu svědčí fakt, že je každoročně líhní mořských želv. Některé části pláže jsou tudíž chráněné a je nutné zde dodržovat přísná pravidla.

Sprchy, lehátka i slunečníky jsou na pláži k dispozici. Za tyto služby se dodatečně neplatí. Každý hotel má totiž vyhrazenou vlastní část pláže s bezplatným servisem pro své klienty. Jestliže toužíte po soukromí, na pobřeží tureckého Beleku ho najdete. A to i v hlavní sezóně. Stačí popojít o kousek dál…

pláž v letovisku Belek

Moderní, většinou čtyř- a pětihvězdičkové hotelové rezorty nabízejí praktický režim all inclusive a spoustu sportovních aktivit i relaxačních záležitostí pro každou věkovou kategorii. Budovy jsou zasazeny do nádherných zavlažovaných zahrad. Typické jsou členité bazény, od nichž je to jen kousek na místní pláž. Stačí projít parkem, který – i díky četným palmám – ukrývá ideální místa k odpočinku před poledním sluncem, a jste u moře.

hotel v letovisku Belek

V letovisku Belek je krásně také na podzim

Věhlasná jsou zdejší golfová hřiště, jež dokáží uspokojit i nejnáročnější klientelu. A jedinci, kteří golfu neholdují, alespoň ocení pečlivě upravenou a pravidelně zavlažovanou zeleň dodávající letovisku Belek, obklopenému borovicovými a eukalyptovými háji, ještě větší šmrnc. Mimochodem – v pozadí se rýsují obrysy mohutného pohoří Taurus, jež láká fotografy i pěší turisty.

Sueno Golf Club v tureckém Beleku

Celá oblast se může pochlubit velmi příznivým klimatem, obnášejícím více než 300 slunečných dní v roce. Sezóna je tady dlouhá minimálně 8 měsíců. V této době se teploty pohybují mezi dvaceti až více než 30 stupni Celsia, což je dostatečné teplo k vodním radovánkám, procházkám a dalším dovolenkovým aktivitám. Především jaro a podzim jsou vhodné k výletům do okolí.

letovisko Belek

A kam se lze vydat? Například na nákupy do města Antalya. Anebo do historického městečka Side, kde můžeme obdivovat antické památky, nakupovat vše od koření přes laciné oblečení až po ručně vyráběné pestrobarevné lampy nebo posedět v kavárně či restauraci v malebném přístavu. Cesta do Side trvá pouze tři čtvrtě hodiny.

Prastaré památky spatříte i v 18 km vzdáleném Aspendosu (mapa). Ten na rozdíl od Side neleží u moře, ale ve vnitrozemí, severovýchodně od letoviska Belek. Okouzlí vás tady značně zachovalý amfiteátr, starý téměř dva tisíce let. Jeho hlediště dokáže pojmout až 20 tisíc diváků, čímž se vyrovná dnešním moderním sportovním stadionům a koncertním halám.

amfiteátr v Aspendosu